Gözlüğe monte edilmiş kamera ile gerçekleştirilen göz takip sistemi kullanılarak Türkçe sanal klavye geliştirilmesi ve test edilmesi
Developing and testing Turkish virtual keyboard using the eye tracking system with a camera mounted on glasses
- Tez No: 820784
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YILDIZ, DR. MUHAMMET YORULMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
ALS gibi sinir kas hastalığı bulunan kişiler, konuşma yeteneklerini kaybetmelerine rağmen beyin ve gözlerini kullanabilirler. Son yıllarda, bu tür hastaların gözleri ile yazı yazarak iletişim kurmalarını sağlamaya dönük pek çok çalışma yapılmaktadır. Elektrookülogram (EOG) sinyallerinin kişiye temas eden elektriksel bağlantılarının yol açtığı sıkıntılar, gözbebeği kornea yansımasına dayanan kızılötesi kamera kullanılan ticari göz izleme sistemlerinin çok pahalı olması, web kameralı göz takip sistemlerinin düşük performansı gibi dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada gözlüğe monte edilmiş mini bir kamera ile oluşturulan göz takip sistemi kullanılarak, gözle yazmaya ihtiyaç duyabilecek herkesin, büyük maliyetlere katlanmadan ulaşabileceği bir gözle yazı yazma sistemi geliştirilmesi ve performansının sınanması amaçlanmıştır. Ekran üzerine yerleştirilmiş 23 noktada en çok kullanılan karakterler birinci sırada, daha az kullanılanlar ikinci sırada seçilecek şekilde bir sanal klavye tasarımı yapılmıştır. Bakılan noktanın tespiti için, eş zamanlı alınan görüntü üzerindeki iris dairesinin merkez koordinatlarının kalibrasyon aşamasında öğretilen koordinatlar ile k en yakın komşuluk algoritması kullanılarak eşleştirilmesi yöntemiyle çalışılmıştır. Sistemin performansını belirlemek için seçilen pangram 20 sağlıklı kullanıcı tarafından 2 farklı oturumda, beşer kez yazılmıştır. İkinci deney gününde ortalama 6,74 kelime/dakikalık yazma hızına, 0,045 hata oranına (%95,5 doğruluk) ulaşıldığı görülmüştür. Sonuç olarak hedeflenen ekonomik video kamera tabanlı göz izleme sistemi başarı ile gerçekleştirilmiş, önerilen sanal klavye göz bebeği kornea yansıması yöntemini kullanan ticari sistemlerin performansına yakın bir performans ile gözle yazı yazılmasına imkân sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People with neuromuscular disease, such as ALS, can use their brain and eyes despite losing their ability to speak. In recent years, many studies have been conducted to enable such patients to communicate with their eyes by writing. There are disadvantages such as the problems caused by the electrical connections of the electrooculogram (EOG) signals that come into contact with the person, the commercial eye tracking systems using infrared camera based on the pupil-corneal reflection are very expensive, the webcam has underperformance. In this study, it is aimed to develop and test the performance of a with eye writing system that can be accessed by anyone who may need to write with their eyes without incurring great costs, by using an eye tracking system created with a mini camera mounted on glasses. A virtual keyboard design has been made in such a way that the most used characters at 23 points placed on the screen are selected in the first row, and the less used ones are selected in the second row. To determine the point of view, the centre coordinates of the iris circle on the picture were matched with the coordinates taught in the calibration phase with the k nearest neighbors algorithm. The pangram chosen to determine the performance of the system was written by 20 healthy subjects five times in 2 different sessions. On the second test day, an average writing speed of 6.74 words/minute and an error rate of 0.045 (95.5% accuracy) were achieved. As a result, the targeted economic video camera-based eye tracking system has been successfully realized, and it has been possible to write with the eye with a performance close to the performance of commercial systems using the proposed virtual keyboard pupil-corneal reflection method.