Bilinçsiz hasta yakınlarının bakımı ile ilgili konularda hemşirelerden beklentilerinin ve hemşirelerin bu konudaki düşüncelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 17265
  2. Yazar: GÜLNUR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞEGÜL ORÇUN(GÜÇSAVAŞ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırma bilinçsiz hasta ya kınlarına bakımla ilgili beklenti 1 er inin be lirlenmesi ve hemşirelerin bu konudaki düşün celerinin saptanması amacıyla tanımlayıcı ola rak planlanmıştır. Araştırma 15.11.1990-30.12.1990 ta rihlerinde Sivas Cumhuriyet üniversitesi Sağ lık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastane sinde yapılmıştır. Bilgi toplama yöntemi ola rak hazırlanan iki ayrı anket formu 50 has ta yakınma araştırmacı tarafından uygula nırken 50 hemşireyede dağıtılarak doldurma ları istenmiştir. Istatistikse 1 değerlendirmede yüzde 1 ik, Kî-kare,dört gözlü Kî kare,Kolmo- gorow-Smirnow önemlilik testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucun da hasta yakınlarının hastanede bulundukları süre içersinde fiziksel gereksinmelerini kar-91 şı layamadıklar ı endişe, korku, ümitsiz 1 ik gibi yoQun duygusal güçlükler yaşadıkları görül müştür. Yaşadıkları bu güçlükleri hastanede kalma sürelerinin etki 1 ediği, kadınlar m daha çok güçlük yaşadıkları görülmüştür. Hasta yakınları hemşirelerden hasta ları hakkında bilgi alamadıklarını belirtmiş lerdir. Hasta yakınları hastanın tüm gereksin melerinin sağlanmasında aktif rol aldıkları, özel bilgi, beceri gerektiren boşaltım, yeme- içme ve vücut ısısının kontrolü gibi aktivi- vitelerde de bakıma katıldıkları görülmüştür. Hemşirelerin hasta yakınlarının ge reksinmelerini bilmelerine karşın eleman az lığı, araç-gereç yetersiz 1 igi, hasta ile ileti şim kuramama gibi nedenlerle rutin işlev lerine yöneldikleri saptanmıştır. Araştırmada hastanın ailesi ile bir bütün olarak ele alarak fiziksel ve duygusal gereksinmelerin belirlenmesi ve bu konuda hem şirelerin rollerinin be 1 ir 1 enerek, o lumsuz et menlerin ortadan kaldırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned in order to determine the expectations of relatives of patients who are unconciousness and the decisions of nurses on this subject This investigation is performed in Sivas Cumhuriyet üniversitesi Tıp Fakültesi Saglik Hizmetleri Araştırma Uygulama Hasta nesi. Two different investigation froms are designed in order to take information from 50 patients relatives and 50 nurses. In the evaluation of data chi squan, Ko lmogow-Smir- nov significence test are used. As a result of the investigation it has been seen that during that stay in the hospital patients relatives didn't meet physical necessitves like sleeping, bathing and resting and carried the dense emotional senses like anxiety, fair, hopelessness. It has also been determined that, these difficulties are affected by their living in the hospital, and females lived these difficulties more.93 The relatives also pointed out that couldn't get enough information from nurses. They played active role with a lot of difficulties in professional works like defecation (elimination), feeding, control ling of body temperature. They were also helpful in orher living facilities. Although the nurses know the needs of the patients and their relatives very well, because of insufficiet number of nurses materiels and the lack of enough communication, it is determined that nurses did only their standard works. As a result of this investigation, it is suggerted that the patient has to be considered as a complex with their relatives together. For performing development on the approach of nursing, necessity for physical and emotional respects of patients and their relatives and the determination of the role of nurses on the subjects mentioned above are suggested.