Vernacular and traditional architecture in Yörük village, Safranbolu
Safranbolu, Yörük köyü'nde vernaküler ve geleneksel mimari
  1. Tez No: 820796
  2. Yazar: BÜŞRA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Vernaküler mimari, bir bölgede yaşayan halkın kendi çevresinden sağladığı yerel malzeme, teknik ve biçimle inşa ettiği mimaridir. Konutlar çoğunlukla sahipleri tarafından yapılmaktadır. İnsanoğlu, geçmişten günümüze her dönemin kendi malzemesi, teknolojisi ve strüktürü ile yaşamsal ihtiyaçlar doğrultusunda yapılar üretmiştir. Estetik ve lüksten çok işlevsel kaygıların ve rasyonel çözümlerin ağır bastığı bir mimaridir. Bulunduğu bölgenin doğasına ve iklimine uyumludur. Konutu sadece fiziki ve maddi ögelerle değerlendirmek eksik kalmaktadır, bulunduğu bölgenin ve halkın sosyal, kültürel ve geleneksel özelliklerine göre de düşünmek gerekmektedir. Geleneksel mimari, bölge halkının, gelenek ve görenekleri göz önünde bulundurarak yapıları inşa etmesiyle oluşan bir mimaridir. Gelenekler insanların inancı, tarihi, yaşama şekli gibi parametrelerden oluşmaktadır. Geleneksel mimaride ise estetik işlevden daha ön plandadır. İki mimaride de benzerliklerin olduğu gibi karıştırılmaması gereken ayırıcı özelliklerde bulunmaktadır. Bu sebeple, bu çalışmada vernaküler mimari ve geleneksel mimarinin, birbiri içindeki etkileri Yörük Köyü örneği üzerinden anlatılmıştır. Çalışma alanı olarak Karabük ili, Safranbolu ilçesine bağlı Yörük Köyü seçilmiştir. Safranbolu, UNESCO tarafından korunması gereken dünya mirası listesine alınmış en önemli tarihi kentlerden biri olarak görülmüştür. Safranbolu gibi çevre köylerde de tescil çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu köylerin başında tüm köyün kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alındığı ve çok sayıda tescilli yapının bulunduğu Yörük Köyü gelmektedir. Yörük Köyü hem bir göçebe yerleşimi olması hem de Bektaşi kültürünü taşıması nedeniyle önemli bir niteliğe sahiptir. Bu alanın çalışma alanı olarak seçilmesinin sebebi, çok eski, zengin bir tarihe ve kültüre ev sahipliği yapmasıdır. Ayrıca, Safranbolu gibi bir kentin minyatürü olarak adlandırılan bir köy olmasıdır. Bu kapsamda, Yörük Köyü ile ilgili yazılan makale, tez, kitaplardan ve saha çalışmalarından yola çıkarak alanın tarihi, sosyo-kültürel yapısı ve mimari özellikleri incelenmiştir. Alana dair yapılan araştırmalar, analizler ve planlar bir araya getirilerek, köyün vernaküler mimari ve geleneksel mimari özellikleri ve birbirleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vernacular architecture is the architecture built by the inhabitants of a region with local materials, techniques, and forms from their environment. The houses are mostly built by their owners. From the past to the present, humanity has produced structures in line with the vital needs of each period with its materials, technology, and construction. It is an architecture in which functional concerns and rational solutions predominate over aesthetics and luxury. It is compatible with the nature and climate of the region. It needs to be completed to evaluate the dwelling only with physical and material elements; it should also be considered according to the region's social, cultural, and traditional characteristics and people. Traditional architecture is formed by the people of the region building structures by considering traditions and customs. Traditions consist of parameters such as people's beliefs, history, and way of living. In traditional architecture, aesthetics is more important than function. While there are similarities in both architectures, there are also distinctive features that should not be confused. For this reason, in this study, the effects of vernacular architecture and traditional architecture within each other are explained through the example of Yörük Village. Yörük Village in the Safranbolu district of Karabük province was chosen as the study area. Safranbolu is considered one of the most important historical cities listed as a world heritage site to be protected by UNESCO. Like Safranbolu, registration studies have also been conducted in the surrounding villages. One of the most important of these villages is Yörük Village, where the entire village was declared an urban protected area and where there are many registered buildings. Yörük Village has a vital characteristic because it is a nomadic settlement and carries the Bektashi culture. This area was chosen as the study area because it is home to an ancient and rich history and culture. In addition, it is a village called a miniature city like Safranbolu. In this context, the area's historical, sociocultural structure and architectural features were analyzed based on articles, theses, books, and field studies about the Yörük Village. The area's research, analyses, and plans are brought together, and the vernacular and traditional architectural features of the village and their effects on each other are evaluated.