Bakıllani'nin 'İ'cazu'l Kur'an' adlı eserine göre Kur'an'ın i'cazı
The Inimitability of the Qur'an according to al-Baqillani's I'jaz al-Qur'an
- Tez No: 82082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET KARA, Adnan,“Bâkıllânî'nin Tcâzu'l-Kur'an' Adlı Eserine Göre Kur'ân'ın İ'cazı”(Yüksek Lisans Tezi), Yöneten: Doç. Dr. Mehmet PAÇACI, 8? +V sayfa Kur'ân'ın i'cazıyla ilgili olan bu çalışmada biz, konuya dair ilk eser veren te'lif edenlerden ve Ehl-i Sünnet âlimlerinden olan Bâkıllânî'nin Kur'ân'ın i'cazıyla ilgili görüşlerini kendi eserine göre takdim etmeye çalıştık. Başlıca iki bölümden oluşan çalışmamızını giriş kısmında konunun önemi ve yöntemi yanında, konuya hazırlık amacıyla fcâzu'l-Kur'an'ın tarifi, Kur'ân'ın meydan okuması (tehaddî), İ'câzu'l-Kur'an'ın tarihi gelişimi ile Bâkıllânî'nin hayatı, yetişmesi, talebeleri ve eserleri ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Birinci bölümde Bâkıllânî'nin eserini yazarken müracaat ettiği kaynakları araştırdık. Ayrıca i'caz konusunda Bâkıllânî'den önceki durum, Bâkıllânî'nin i'caza bakışı,“sarfe”görüşü ve müellifin“sarfe”görüşüne yaklaşımını ele aldık.ü İkinci bölümde ise Bâkıllânî'nin eserinde belirttiği i'caz vecihlerini ve bu konudaki görüşlerini aktarmaya çalıştık. Onun i'caz ve i'caz vecihleriyle ilgili tespit ve görüşlerini aktarırken kendinden önceki ve sonraki müelliflerin de i'caz vecihlerine yaklaşımlarını vererek mukayeselerde bulunmaya çalıştık. Böylece müellifimizin İ'câzu'l-Kur'an hakkındaki görüşlerini ortaya koyup değerlendirmeye gayret ettik. Tez, değerlendirmeler dahil ulaştığımız genel sonuçların özeti ile sonuç lanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kara, Adnan,“The İnimitability of The Qur'an According to al-Bâqıllâni's I'jaz Al-Qur'an”(Graduate Thesis), Advisor: Doç. Dr. Mehmet PAÇACI, 87+-V pages. In this work related to the inimitability of the Qur'an we tried to present the views of Al-Bâqıllânî, who is one of the first writers doing work and one of the Sünnî schoolors about this topic, with regard to his work. Mainly in the introduction part of our work consisting two parts we tried to inform the importance of the tobic besides its objective and method the description of I'jaz al-Qur'an, Qur'an's challenge (tehaddi) and the life of al-Bâqıllânî, his growth, his students and his works with the historical progress of I'jaz al-Qur'an. In the first part, we sought the resources which al-Bâqıllânî had recourse when hi writed his work. In addition, we dealth with the situation before al-Bâqıllânî about the inimitability al-Bâqıllânî's view to the inimitability,“sarfe”view and writer's approach to“sarfe”view. In the second part, we tried to express the means of the inimitability which al- Bâqıllânî emphisised, and his views about this topic when we express his views about the inimitability and the means of the inimitability we tried to make comparisons by giving also the approaches of writers before and after himself to the means of the inimitability. So, we endevoured t o evolvate the views of our writers about I'jaz al- 'Qur'an by putting them forward. $0-