The impact of innovation as a recovery strategy on the financial performance of SMEs within the scope of the Covid-19 pandemic
Covıd 19 pandemisi kapsamında bir kurtarma stratejisi olarak inovasyonun KOBİ'lerin finansal performansına etkisi
- Tez No: 820853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, COVID-19 salgınının yarattığı tehditlerin üstesinden gelmek için uyarlanmış bir kurtarma stratejisi olarak (ürün inovasyonu, süreç inovasyonu, organizasyonel inovasyon ve pazarlama inovasyonu) temelli inovasyon ile şirketlerin finansal performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın amacını gerçekleştirebilmek için araştırma hipotezleri mevcut literatürdeki açığı gidermeye yönelik olarak tasarlanmıştır. İnovasyon türlerinin firma finansal performansı ile istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişkiye sahip olacağı tahmin edilmektedir. Geri dönüşlerin hızlı ve yüksek oranda olması için araştırma verileri anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma örneklemini Güney Yukarı Mısır bölgesinde bulunan KOBİ'ler oluşturmaktadır. Güney Yukarı Mısır'daki orta ve küçük işletmeler, bu tür çok sayıda projenin varlığı ve Mısır'ın güney valiliklerinin (Asvan, Qena, Luxor, ve Sohag) vatandaşlarının iş fırsatları yaratmak için bu tür işletmelere büyük ölçüde güvenmeleri nedeniyle seçilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between innovation based on (product innovation, process innovation, organizational innovation, and marketing innovation) as a recovery strategy adapted to overcome the threats posed by the COVID-19 pandemic and the financial performances of companies within the theoretical framework that guides this study. To study these goals, the research hypotheses are designed to fill the gap in the literature. It is predicted that the innovation types will have a statistically significant and positive relationship with the firm financial performance. Research data were collected using the survey method to obtain a fast and high response rate. The research sample is SMEs located in South Upper Egypt. Medium and small enterprises in South Upper Egypt are chosen as the research target population due to the presence of a large number of such projects and the fact that citizens of Egypt's southern governorates (Aswan, Qena, Luxor, and Sohag) rely heavily on these types of enterprises to create job opportunities.