Evli bireylerin evlilik rol beklentileri ile evlilik doyumları arasındaki yordayıcı ilişkiler
Predictive relationships between marital role expectations and marital satisfactions of married individuals
  1. Tez No: 820872
  2. Yazar: PINAR TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin demografik özellikleri açısından evlilikteki rol beklentilerinin incelenmesi ve katılımcıların evlilik rol beklentileri ile evlilik doyumları arasındaki yordayıcı ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 266 kadın ve 156 erkek olmak üzere toplam 422 evli birey katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Köksal ve İlhan (2018) tarafından geliştirilen Evlilik Rol Beklentileri Ölçeği ve Tezer (1996) tarafından geliştirilen Evlilik Yaşamı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik yazılımından yararlanılmıştır. Katılımcıların kişisel özelliklerine ilişkin bilgiler frekans ve yüzde tablosunda gösterilmiştir. Ölçeklerin toplam ve alt boyut puanlarının normallik sınamasında çarpıklık katsayısı (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) katsayıları kullanılmıştır. Sürekli bir değişkenden elde edilen puanların normal dağılım özelliğinde kullanılan çarpıklık ve basıklık katsayılarının ±1 sınırları içinde kalması puanların normal dağılımdan önemli bir sapma göstermediği şeklinde yorumlanabilir (Büyüköztürk, 2011). Normal dağılım göstermeyen değişken (eşitlikçi) puanlarının logaritmik dönüşümleri yapılarak puanların iki gruptan oluşan demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; ikiden fazla gruptan oluşan değişkenlere göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla LSD post hoc testinden yararlanılmıştır. Evlilik rol beklentileri ile evlilik doyumu arasındaki ilişki testinde Pearson korelasyon testinden; evlilik rol beklentilerinin evlilik doyumunu yordama durumunu belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the role expectations of married individuals in terms of their demographic characteristics and to determine the predictive relationships between the marriage role expectations of the participants and their marital satisfaction. A total of 422 married individuals, 266 women and 156 men, participated in the research. Personal Information Form prepared by the researcher, Marriage Role Expectations Scale developed by Köksal and İlhan (2018) and Marriage Life Scale developed by Tezer (1996) were used as data collection tools in the study. SPSS 21.0 statistical software was used in the analysis of the data. Information on the personal characteristics of the participants is shown in the frequency and percentage tables. The coefficients of Skewness and Kurtosis were used in testing the normality of the total and sub-dimension scores of the scales. The fact that the skewness and kurtosis coefficients used in the normal distribution feature of the scores obtained from a continuous variable are within ±1 limits can be interpreted as the scores do not show a significant deviation from the normal distribution (Büyüköztürk, 2011). In the comparison of the scores of the non-normally distributed variable (egalitarian) scores according to the demographic variables consisting of two groups by performing logarithmic transformations, two independent samples t-test; ANOVA test was used in the comparison according to the variables consisting of more than two groups. When a significant difference was observed in the ANOVA test, the LSD post hoc test was used to determine between which groups the difference was. In the correlation test between marital role expectations and marital satisfaction, Pearson correlation test; Multiple regression analysis was used to determine whether marital role expectations predict marital satisfaction.