Çocuk edebiyatı çerçevesinde Hafize Çınar Güner'in eserleri üzerine inceleme
A review on the works of Hafize Çınar Güner in the framework of children's literature
  1. Tez No: 820871
  2. Yazar: SELVA ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada, Hafize Çınar Güner' in çocuklar için yazmış olduğu eserlerin çocuk edebiyatı çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Eserlerin çocuk edebiyatı ve çocuk eğimindeki yeri ve önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Kavramsal çerçeve kısmında çocuk edebiyatı ile ilgili bilgilere, yazarın hayatına, edebi kişiliğine ve eserlerine ilişkin bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmadaki veriler yazılı materyallerin analizini kapsayan doküman incelemesi tekniği ile toplanmıştır. Çalışmanın materyali olarak yazarın 18 adet çocuk edebiyatı kitabı seçilmiştir. Yazarın bu eserleri, çocuk edebiyatı çerçevesinde ele alınarak iç yapı ve dış yapı unsurları bakımından incelenmiştir. İç yapı unsurları olarak konu, varlık kadrosu, dil ve anlatım başlığı altında deyimler, ikilemeler, yazım ve noktalama hataları ele alınıp incelenmiştir. Dış yapı unsurları kapsamında değerlendirme yapılmış ayrıca eserde kullanılan resimler yorumlanarak incelenmiştir. İncelenen eserlerin genel olarak ilgili yaş grubundaki çocuklara uygun olduğu tespit edilmiş, öğretmenlere ve velilere tavsiye edilmiştir. Çalışmanın sonuna yazar ile yapılan röportaj ve kitaplardaki bazı resimler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the works written by Hafize Çınar Güner for children within the framework of children's literature. The place and importance of the works in children's literature and children's inclination were tried to be revealed. In the conceptual framework section, information about children's literature, the author's life, literary personality and works were given. In this study, descriptive survey model, which is one of the qualitative research methods, was used. The data in this study were collected by document review technique covering the analysis of written materials. As the material of the study, 18 children's literature books of the author were selected. These works of the author are examined within the framework of children's literature in terms of internal structure and external structure elements. Under the heading of subject, entity staff, language and expression as internal structure elements, idioms, dilemmas, spelling and punctuation errors are discussed and examined. An evaluation was made within the scope of external building elements and the pictures used in the work were interpreted and examined. It was determined that the examined works were generally suitable for children in the relevant age group and recommended to teachers and parents. At the end of the study, the interview with the author and some pictures from the books were added.