Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan harcamaların denetimi ve yürürlükteki mevzuat ile uygulamada görülen eksiklikler nedeniyle oluşan yolsuzluk suçları
Corruption crimes due to audit of expenditures made under Public Tender Law and deficiencies in implementation and applicable legislation
- Tez No: 820919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN LEBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kamu kurum ve kuruluşları, kanunlar ile kendilerine verilen görevleri yerine getirirken kamuya ait kaynakları kullanırlar. Anayasa ve diğer kanunlarla kendilerine verilen görevleri yerine getirmek için kamu kaynaklarını kullanan idarelerinin para şeklinde yaptıkları ödemelere kamu harcaması denir. Kamu harcamalarının temel finansman kaynağı ise vergilerdir. Mükelleflerden vergi yoluyla elde edilen gelirler ile hangi hizmetlerin yerine getirildiği kadar, bu kaynakların etkin, verimli, şeffaf, usule ve hukuka uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı da son derece önemli bir husustur. Kamu idareleri, kamu harcamalarını gerçekleştirirken birtakım ölçü ve normlara uymak zorundadırlar. Yapılan kamusal harcamaların hesap verilebilirliğini sağlamak, ihale mevzuatına uygunluğunu denetlemek ve en önemlisi yolsuzluk suçlarını tespit etmek ya da engellemek açısından kamusal harcama yapan idarelerin denetlenmesi gerekmektedir. İdareler kamusal harcama yaparken birçok kanun ve alt mevzuata tabi iken hiç kuşkusuz bunların en önemli ve kapsamlı olanı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunudur. Tezde 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa tabi olarak kamusal harcama yapan idarelerin, yapmış olduğu bu harcamalara uygulanmakta olan denetim türleri ve bu denetimleri gerçekleştiren idareler ile ilgili mevzuat incelenmiştir. Tezin asıl konusu olan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan kamusal harcamalarda meydana gelebilecek muhtemel yolsuzluk suçları tek tek incelenerek, yolsuzluk suçları, muvazaalı işlemler ve yolsuzluk suçu sayılabilecek fiil ve tutumlar örnek olaylar üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Başta ihale hukuku ve ceza hukuku olmak üzere, kamusal harcamaların denetiminde ve yolsuzluk suçlarının tespitine ilişkin sorunlar tespit edilmiş, ayrıca özellikle 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan kamusal harcamalarda yolsuzluk suçlarının önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public institutions and organizations use public resources while fulfilling the duties assigned to them by law. The payments made by the administrations that use public resources to fulfill the duties assigned to them by the Constitution and other laws are called public expenditure. The main source of financing for public expenditures is taxes. In addition to the revenues obtained from taxpayers and what services are provided, it is also extremely important whether these resources are used effectively, efficiently, transparently, in accordance with the procedure and law. Public administrations have to comply with some criteria and norms while performing public expenditures. It is necessary to audit the public spending administrations in order to ensure the accountability of the public expenditures, to monitor their compliance with the procurement legislation, and most importantly to detect or prevent corruption crimes. While the administrations are subject to many laws and sub-legislation while making public expenditures, the most important and comprehensive one is the Public Procurement Law No. 4734. In the thesis, the types of audits applied to these expenditures made by the administrations that make public expenditures subject to the Public Procurement Law No. 4734 and the legislation related to the administrations that carry out these audits. Potential corruption crimes that may occur in public expenditures made within the scope of the Public Procurement Law No. 4734, which is the main subject of the thesis, are examined one by one, and the acts and behaviours that can be considered as corruption crimes, case studies collusive transactions and corruption crimes are tried to be explained through. Problems related to the auditing of public expenditures and the detection of corruption crimes, especially in procurement law and criminal law, have been identified, and what needs to be done to prevent corruption crimes, especially in public expenditures made within the scope of the Public Procurement Law No. 4734, has been revealed.