Kamu ihale mevzuatının finansal kaynakların etkin kullanımına etkileri
Effects of public procurement legislation on the efficient use of financial resources
- Tez No: 410216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, kamu harcamaları için elde edilen finansal kaynakların, etkin ve verimli kullanılmasında Kamu İhale Mevzuatının eksik yönleri ve hatalı uygulamaları içerik analizi ve doküman taraması yapılarak incelenmiştir. Bunun için öncelikle 2010-2014 yılları arasındaki kesinleşmiş bütçe raporlarından, Türkiye Cumhuriyeti Genel Yönetim Kapsamındaki idarelerin elde ettikleri finansal kaynaklar tespit edilmiş, daha sonra aynı döneme ilişkin Kamu Alımları İzleme Raporları taranarak Kamu İhale Kanunu kapsamında gerçekleştirilen ihale tutarları tespit edilmiştir. Finansal kaynakların kullanımındaki esasları içeren Kamu İhale Kanununun eksik yönleri ve hatalı uygulamalarını tespit edebilmek için ise; 2010-2014 yılları arasında gerçekleştirilen ihalelerden, iptal edilenler ayrıntılı olarak taranmıştır. Ayrıca Kamu İhale Kurumuna yapılan itiraz ve şikayet başvuruları ile Kamu İhale Kurul Kararları taranarak, idarelerin genellikle yaptığı eksik ve yanlış uygulamalar ile bunların finansal boyutu tespit edilmiştir. Buna göre; ülkemiz finansal kaynaklarının kullanılmasında en büyük söz sahibi olan 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun, eksik hükümler ve hatalı uygulamalar sebebiyle finansal kayıplara yol açtığı, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasına yönelik olarak değiştirilmesi ve ilave edilmesi gereken kanun maddeleri ve uygulamaların bulunduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Finansal Kaynaklar, Kamu İhale Mevzuatı, Kaynakların Etkin Kullanımı, Kamu Harcamaları
Özet (Çeviri)
In this study, the missing aspects and faulty applications of Public Procurement Legislation in the efficient and productive use of financial resources obtained for public expenditures were investigated through a content analysis and document review. To this end, the financial resources obtained by the administrations within the Scope of Republic of Turkey General Management were determined in the final budget reports between 2010 and 2014 first, and then Public Procurement Followup Reports of the same period were reviewed, establishing the amounts of procurements made under Public Procurement Law. In order to determine the missing aspects and faulty applications of Public Procurement Law that includes the fundamentals about the use of financial resources, the canceled procurements between 2010 and 2014 were reviewed in detail. Moreover, the appeals and complaints made to the Public Procurement Authority and the Public Procurement Authority decisions were also reviewed and the missing and faulty applications generally performed by administrations and their financial dimensions were established. Accordingly, it was seen that the Public Procurement Law no. 4743, which has the greatest say in the use of country's financial resources, caused financial losses due to missing provisions and faulty applications, and there were articles and applications which needed to be changed or added in accordance with the efficient and productive use of resources. Key Words : Financial Resources, Public Procurement Legislation, Efficient Use of Resources, Public Expenditures