Intelligent task allocation in edge computing with grey wolf optimization for iot-based applications
Iot tabanlı uygulamalar için grey kurt optimizasyonu ile kenar hesaplamada akıllı görev tahsisi
- Tez No: 821097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MELİ̇H GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nİ cihazlarının yaygınlaşmasıyla geleneksel bulut veri merkezleri artan veri hacimleriyle başa çıkamaz hale gelmiş, gecikme hassasiyeti olan IoT uygulamalarının desteğini tehlikeye atmıştır. Bulut-sis bilişimi, bulut kaynaklarını ağ kenarına genişleterek potansiyel bir çözüm sunar. Ancak bu bulut-sis ortamında görev zamanlaması yeni zorluklar ortaya çıkar. Bu tez, bulut-sis ortamı için uyarlanmış yarı-dinamik gerçek zamanlı bir görev zamanlaması algoritması sunmaktadır. Algoritma, enerji tüketimini, maliyeti ve iş süresini en aza indirmek için görevleri verimli bir şekilde tahsis eder. Görev tahsisi, görev süresi, kaynak gereksinimleri ve yürütme süresine dayalı olarak modifiye edilmiş bir gri kurdu eniyileme algoritması kullanılarak optimize edilir. Genetik algoritmalar gibi mevcut yöntemlerle karşılaştırıldığında, önerilen algoritma iş süresi, maliyet ve enerji kullanımı açısından üstün performans sergilemektedir. Algoritmanın bulut-sis ortamında görev zamanlamasını optimize etme yeteneği, etkili Nİ uygulamalarını desteklemeye olanak tanır ve yeni bir zamanlama yaklaşımını bulut-sis bilişim paradigmaları için sunar.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of IoT devices, traditional cloud data centers are unable to handle the growing data volumes, compromising support for latency sensitive IoT applications. Cloud-fog computing extends cloud resources to the network edge, offering a potential solution. However, task scheduling across this cloud-fog environment introduces new challenges. This thesis presents a semi-dynamic real-time task scheduling algorithm tailored for the cloud-fog environment. The algorithm efficiently allocates tasks to minimize energy consumption, cost, and makespan. Task allocation is optimized using a modified grey wolf optimizer based on task length, resource requirements, and execution time. Compared to existing methods like genetic algorithms, the proposed algorithm demonstrates superior performance in terms of makespan, cost, and energy usage. The algorithm's ability to optimize task scheduling in the cloud-fog environment enables effective support IoT applications and contributes a novel scheduling approach for emerging cloud-fog computing paradigms.