Memenin kitle dışı lezyonlarında shear wave elastografi ve superb mikrovasküler görüntüleme tekniklerinin tanıya katkısının araştırılması
Investigation of the contribution of shear wave elastography and superb microvascular imaging techniques in the diagnosis of non-mass lesions of the breast
  1. Tez No: 821098
  2. Yazar: SEDA ALADAĞ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Memenin kitle dışı lezyonlarında rutin sonografik incelemeye eklenen shear wave elastografi (SWE) ve superb mikrovasküler görüntüleme (SMG) tekniklerinin tanısal performansa katkılarını araştırmak ve optimal sonografik görüntüleme yöntemini belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Yaş aralığı 14-75 arasındaki 179 olguya ait, BI-RADS 4 veya 5 olarak kategorize edilen 195 lezyon çalışmaya dahil edildi. Olguların başvuru nedeni, palpasyon bulgusu, lezyonların taraf bilgisi, mamografi (MG) bulgusu (asimetri, distorsiyon, kalsifikasyon, kitle) kaydedildi. Tüm lezyonlar aynı seansta B-mod ultrasonografi (US), SWE ve SMG ile görüntülendi. B-mod US görünümüne göre pür alan görünümü ile mikrokalsifikasyon, duktal ilişki, distorsiyon ve mikrokist varlığı kaydedildi. SWE ile ortalama elastisite (Emean) ve oranlanan elastisite (Eratio) değerleri, SMG ile Adler sınıflaması (Grade 0-3) ve vasküler indeks (Vİ) kaydedildi. Lezyonlar benign, B3 kategori ve malign olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bulgular: Altmış (%30.8) lezyon malign, 23 (%11.8) lezyon B3 ve 112 (%57.4) lezyon benign kategorideydi. Otuz sekiz (%19.5) lezyon pür alan şeklinde gözlenirken, 157 lezyonda (%80.5) eşlik eden morfolojik bulgular mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effectiveness of superb microvascular imaging (SMI) and shearwave elastography (SWE) as advanced sonographic imaging methods in non-mass breast lesions. Materials and Methods: A total of 195 lesions, categorized as BI-RADS 4 and 5, were included in the study. All lesions were evaluated by B-mode ultrasound (US), SWE and SMI in the same session. The lesions were classified according to grayscale appearance as pure areas and those with other morphological findings (calcification/distortion/ductal relationship/microcysts). After consecutive measurements, the mean stiffness parameters on SWE (Emean, Eratio) and mean vascular index (VI) on SMI were recorded. In addition, the microvascularity of each lesion was graded according to Adler's classification (grade 0 to 3). The lesions are divided into three groups -benign, B3 and malignant-. Results: Sixty (30.8%) lesions were malignant, 23 (11.8%) were B3, and 112 (57.4%) were benign. On US, 38 (19.5%) lesions were observed as pure area, while 157 lesions were with the other morphological findings (80.5%).