CNT\Epoksi kompozitlerde nano kil takviyesinin elektriksel ve termal özellikler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nano clay reinforcement on electrical and thermal properties in CNT \ Epoxy composites
- Tez No: 821165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA AKÇİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında epoksi matrisli polimer kompozit malzemelerin elektriksel ve termal iletkenliklerini iyileştirmek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Karbon nano tüp ilavesinin polimer kompozitlerde elektriksel ve termal iletkenliği arttırdığı ancak bunun için matris içerisindeki dağılımın iyi olması gerektiği literatürde yapılan bazı çalışmalarla ortaya koyulmuştur. Bu çalışmada karbon nanotüplerin epoksi matris içerisinde dağılımını iyileştirmek için nanokil ve amino silan ajan (N-(2-Aminoethyl-3-aminopropyl)trimethoxysilane) kullanılmıştır. Farklı oranlarda karbon nanotüp ilavesi ile üretilen kompozitlere yine farklı oranlarda nanokil ve amino silan ajan takviye edilerek hem karbon nanotüplerin dağılımı hem de elektriksel ve termal iletkenlikleri üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various studies have been carried out to improve the electrical and thermal conductivity of epoxy matrix polymer composite materials. It has been demonstrated by some studies in the literature that the addition of carbon nanotubes increases the electrical and thermal conductivity in polymer composites, but for this the distribution in the matrix should be good. In this study, nano clay and amino silane agent (N-(2-Aminoethyl-3-aminopropyl)trimethoxysilane) were used to improve the dispersion of carbon nanotubes in the epoxy matrix. The effects on both the distribution of carbon nanotubes and their electrical and thermal conductivity were investigated by adding nano clay and amino silane agents at different rates to the composites produced with the addition of carbon nanotubes at different rates.