Design and control of radome transmissivity measurement test system
Radom geçirgenlik ölçümü test sisteminin tasarımı ve kontrolü
- Tez No: 821164
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ANKARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında iki serbestlik derecesine sahip radom geçirgenlik ölçümü test sisteminin tasarımı ve konum ve hız kontrolü performansı incelenecektir. Öncelikle sistemin kavramsal tasarımı ve detay tasarımı yapılmıştır. Sonrasında test sisteminin hareket denklemleri, azimut ve elevasyon eksenindeki kütle dengesizlikleri dikkate alınarak, Lagrange eşitlikleri ile türetilmiştir. Radom geçirgenlik ölçümü test sisteminin bileşenleri tanımlanarak, kararlı kontrol için gerekli kontrol algoritması tasarlanmıştır. Genel kontrol sistemi; çapraz kuplaj ünitesi, PMSM modellemesi ve statik kütle dengesizliği dikkate alınarak oluşturulmuş ve sistemin kontrol modeli MATLAB Simulink ortamında modellenerek simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Sistemin performansı, farklı referans açısal konum değerleri için test edilmiştir. Simulink'te elde edilen kontrol modeli PLC içine gömülmüştür ve gerçek sistem PLC ile kontrol edilmiştir. Radom geçirgenlik ölçümü test sisteminin, istenilen konuma istenilen zamanda ve yüksek doğrulukla ulaştığı simülasyonlarda ve gerçek sistemin grafiklerinde gösterilmiştir. Konum ve hız kontrolü yapılan radomun belli açılarda geçirgenlik değeri ölçülmüştür. Sonrasında konuma göre geçirgenlik değerleri 3D radom yüzeyine aktarılarak renklendirilmiş ve geçirgenliğin düşük olduğu yerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and position and velocity control performances of a two-degree-of-freedom RTMTS are investigated. First, the system's conceptual and detailed designs were created. Then, the mass unbalances available in the azimuth and elevation axes, the equations of motion of the test system were calculated using Lagrangian equations. The RTMTS's main parts were identified, and the essential control algorithm for reliable control was created. The cross-coupling unit was developed using PMSM modeling and static mass unbalance. The general control system's model was generated in the MATLAB Simulink environment, and simulations were run. Different reference angular positions and velocities have been examined to see how well the system performs. PLC is used to control the real system, and the control model created in Simulink is embedded into PLC. The RTMTS has been demonstrated to arrive at the intended position at the desired time and with great accuracy in simulations and visuals of the real system. Various angles were used to measure the radome's transmissivity value, which was controlled in terms of position and speed. After that, the 3D radome surface was colored with the transmissivity values for each position, and the positions with low transmissivity were identified.