Boundary element modelling of discontinuities and failure around underground excavations
  1. Tez No: 8213
  2. Yazar: İBRAHİM SEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET YERALTI KAZILARI ÇEVRESİNDEKİ SÜREKSİZLİKLERİN VE YENİLMENİN SINTR ELEMAN MODELLENMESI SEL, ibrahim Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi.- Doç. Dr. Levent TÜTLUOGLU Î74 Sayfa, Ocak 1990 Yeraltı kazılarını çevreleyen süreksiz kaya kütlelerinin jeomekanik davranışı bir sayısal modelleme tekniği ile belirlenmeye çalışıldı. Çok iyi bilinen iki yöntem, hayali gerilme yöntemi ve depl esman süreksizlik yöntemi, bu çalışmada kullanılan yöntemin temelini oluşturdu. Bunlara n birleşik yapısına süreksizlik, süreksizlik kayma ve ayrılma davranışları ve kaya tahkimat etkileşimiyle ilgili değişiklikler eklendi. Burada geliştirilen tahkimat elemanını da içeren bu değişikliklerin formulasyonları ayrıntılarıyla sunulmuştur. Geliştirilen programın, FSDD, özellikleri bazı örnek problem çözümleriyle açıklandı. Sürekli ve süreksiz kayalarda tahkimatsız dairesel kazı durumu incelendi ve sonuçlar gerilme ve defornıasyon seklinde karşılaştırıldı. _ v._Daha sonra uzunayaklar etrafxndaki gerilme ve deformasyon davranışları problemi incelendi. Değişik yalancı tavan damar yüksekliği oranları ve değişik damar deformasyon özel İlkleri için sonuçlar elde edildi. Burada geliştirilen özel tahkimat elemanı uzunayak tavanlarında ayrılma ve kayma sonucu oluşan tahkime edilmiş blok için kaya tahkimat etkileşimini incelemede kullanıldı. Anahtar kelimeler : Sayısal model leme, sınır eleman yöntemi, süreksizlik, yenilme. BİLİM SAYISAL KODU 607.01.02 - vi -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BOUNDARY ELEMENT MODELLING OF DISCONTINUITIES AND FAILURE AROUND UNDERGROUND EXCAVATIONS SEL, tbrahim Faculty of Engineering Department of Mining Eng. M. Sc. Thesis Supervisor.- Assoc. Prof. Dr. Levent TUTLtJOGLU 174 Pages, January 1990 An attempt is made to determine the geomechani ca 1 behaviour of the discontinuous rock masses surrounding underground excavations by a numerical modelling tehnique. The method employed in this study is a boundary element method that is based on two well-known methods, namely Fictititous Stress Method and Displacement Discontinuity Method. Some important modifications related to discontinuities, including discontinuity slip and seperation behaviour and rock support interaction are introduced to the combined structure of these methods. Formulations related to these modifications including the special support element formulated here are presented in detail. The capabilities of the program, FSDD, developed in this study is explained by means of some example - ill -problems. An unsupported circular excavation case is considered in a continuous and discontinuous rock mass, and the results in the form of stresses and deformations are compared. An important mining problem that is stress and deformation behaviour around longwall faces is considered next. Results are obtained for different, ratios of immediate roof thickness and seam height, and for different seam deformation behaviours. A special support element developed here is used to study the rock support interaction for supported block that is formed by seperation and sliding in the roof of longwall faces. Key words.- Numerical modelling, boundary element, method, discontinuity, failure. SCIENCE CODE 607.01.02 - iv -