Forms of 'cultural exchange and appropriation in victorian burlesques of shakespeare's hamlet'
Shakespeare'in hamlet'inin viktorya dönemi burlesklerinde 'kültürel değişim ve adaptasyon biçimleri'
  1. Tez No: 821332
  2. Yazar: NESLİHAN ALBAY
  3. Danışmanlar: PROF. RICHARD FOULKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tezin odak noktası, on dokuzuncu yüzyıl Shakespeare Burlesklerinin hem içsel hem de dışsal özellikleri olarak incelenen alt ve üst kültür kavramlarıdır (burada içsel özellikler oyunlarda tema, karakterler, olay örgüsü ve üslup olarak tanımlanabilirken, dışsal özellikler hitap edilen kitlenin sınıfı ve kültürü ve metne atfedilen kültürel değer, reklam, oyun ilanları ve çağdaş eleştirel yorumlar gibi çerçeveleme araçlarıyla gösterilebilir. Bu alt ve üst kültür terimleri yalnızca oyunların, temaların ve karakterlerin yeniden uyarlanmasıyla değil, aynı zamanda izleyici sınıfıyla ve metinlere atfedilen kültürel değer biçimleriyle de ilgilidir. Hamlet, on dokuzuncu yüzyılda Shakespeare'in ölümsüz trajedisi olarak en çok gülünen oyundu ve üzerinde çalışılmamış karakter analiziyle yeni, orijinal okumalara daha çok uyarlanabilirdi. Bu nedenle tez, Shakespeare'in Hamlet'inin çeşitli burlesklerindeki alt ve üst kültür kavramlarını, Viktorya Dönemi seyircisi, temaları, karakterleri ve kültürü ışığında, oyunların kullandıkları çeşitli teknikleri, konuları ve kültürel statüyü de göz önünde bulundurarak tartışacaktır. Burlesk oyunların kendi dönemlerinde ne tür anlamlara sahip olduklarını ve bu anlamı oluşturmak için Shakespeare'i nasıl kullandıklarını ve ayrıca Shakespeare'in diğer olası kullanımlarını nasıl eleştirdiklerini ortaya çıkarmak tez için önemlidir, çünkü burlesklerin alaycı üsluplarına rağmen Shakespeare ve oyunları üzerine ciddi görüşler ileri sürer. Burlesk, Shakespeare kültürünün iddialarını popüler kültür aracılığıyla eleştirmenin etkili ve ayırt edici bir yoluydu. Bunu yaparken burleskler, Shakespeare'in çağdaş yorumlarının sınıf, ırk, cinsiyet ve politika gibi konuları ele alma biçimleriyle meşguldü. Burleskler ayrıca güncel konular hakkında da yorum yapabilir ve Shakespeare'i Viktorya döneminin çağdaş siyasi meselelerine atıfta bulunacak şekilde yeniden uyarlayabilir. Tez, bir dizi Hamlet burleskini inceleyerek, bu tür sosyal ve politik yorumların nasıl gerçekleştiğini analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
The focus of the thesis is the concepts of low and high culture examined both as intrinsic and extrinsic features of the nineteenth-century Shakespeare Burlesques (where intrinsic features can be defined as theme, characters, plot and style in plays, while extrinsic features can include the class and culture of audience addressed and the cultural value ascribed to the text—as may be indicated by framing devices such as advertising, playbills, and contemporary critical comment). These terms of low and high culture are not only related to the readaptation of plays, themes and characters, but also to the class of audience and the forms of cultural value ascribed to the texts. Hamlet was the most frequently burlesqued play as Shakespeare's immortal tragedy in the nineteenth century and it was more applicable to new, original readings with its unstudied character analysis. Hence the thesis will discuss the concepts of low and high culture in various burlesques of Shakespeare's Hamlet in the light of the audience, themes, characters and culture of the Victorian Age examining a range of techniques and subjects that the plays use to comment on their own cultural status and that of Shakespeare. It is essential for the thesis to uncover what kind of meanings these burlesque plays had in their own time and how they were using Shakespeare to make that meaning, as well as how they were criticising other possible uses of Shakespeare, as burlesques have serious points to make about Shakespeare despite their mocking tone and styles. Burlesque was an effective and distinctive ways of criticising the pretensions of Shakespearean culture through popular culture. In doing so, burlesques engaged with ways in which contemporary productions of Shakespeare addressed issues such as class, race, gender, and politics. Burlesques could also comment on topical matters, readapting Shakespeare to refer to contemporary political issues of the Victorian period. The thesis will examine a range of Hamlet burlesques to examine how such social and political comment takes place through a form of dialogue in which burlesque engages with the cultural claims of the serious revivals of Shakespeare.