Damardaki kan akışının ultrasonik olarak geçiş zamanı esaslı ölçülmesi
Transit time based ultrasonic measurement of blood flow in vein
  1. Tez No: 821358
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ARGUN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada geçiş zamanı prensibi kullanılarak damardaki kan akış hızının ölçülebilmesi için farklı tiplerdeki probların tasarımı ve üretimi amaçlanmıştır. Geçiş zamanı prensipli akış ölçerlerde farklı tiplerde tasarımlar bulunmaktadır. Bu çalışmada Z ve V tipinde üç farklı ultrasonik akış ölçerin tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Tasarlanan V tipi akış ölçer ile, kurulan akış ölçüm düzeneğinde çeşitli ölçümler yapılarak gözlemlenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda kalibrasyonlar ile probun hata değeri azaltılmıştır. Tasarlanan diğer problar, ölçüm kartına bağlanmış ve sinyaller elde edilmiştir. Tasarlanan problardan elde edilen sinyaller karşılaştırılmıştır. Yapılan prototiplerde Z tipi probdan V tipine göre daha yüksek genlikte sinyal elde edilmiştir. Tasarlanan ve üretilen V tipi probda düşük hata oranına sahip sonuçlar elde edilmiştir. Tasarlanan ve üretilen probların gelecek çalışmalarda geliştirilecek ultrasonik akış ölçerlere alt yapı oluşturduğu ve çalışma boyunca elde edinilen bilgilerin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design and manufacture different types of probes to measure blood flow velocity in the vessel using the transit time principle. There are different types of designs in flow meters with the transition time principle. In this study, three different types of Z and V flow ultrasonic flow meters were designed and produced. With the designed V type flow meter, various measurements were made in the flow measurement setup installed. As a result of the measurements made, the error value of the probe was reduced with the calibrations. Other designed probes were connected to the measurement card and signals were obtained. The signals obtained from the designed probes were compared. In the prototypes, higher amplitude signal was obtained from the Z-type probe compared to the V-type probe. Results with low error rate were obtained in the designed and manufactured V-type probe. It is evaluated that the designed and produced probes form the basis for the ultrasonic flowmeter to be developed in future studies and the information obtained during the study will be useful.