Bazı patetes çeşitlerinin Erzurum ekolojik koşullarına adaptasyonu verim ve verim unsurları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 1455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma; dışardan ithal edilen yeni çeşitler ile yerli (standart) çeşitler karşılaştırılıp, yeni çeşitlerin Erzurum ekolo jik koşullarına adaptasyonu ve verim kabiliyetleri araştırılarak, yük sek verimli, hastalıklara mukavim, tüketimde yer alabilecek, yüksek kalite vasıfları gösteren çeşitleri- tesbit etmek amacı ile yapılmış tır. Denemeye 30 çeşit alınmıştır.. Araştırma, Erzurum ovasında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakül tesi, Zirai Araştırma Enstitüsü '.ne ait 6 no'lu kuyu deneme alanımla yapılmıştır. Deneme, Şansa Bağlı Tam Bloklar desenine göre 4 tekerrürlü ola rak kurulmuştur. Deneme alanına dikimden önce 2 ton çiftlik gübresi verilmiştir. Dikim, 7-8 Mayıs tarihleri arasında 70X35 cm sıra -aralık ve mesa felerine göre.ocak usulü; hasat ise her bir parsel hasat olgunlusuna geldiği zaman (l Eylül-7 Ekim) bel ile sökülerek yapılmıştır. Denemeye alınan 'patates çeşitlerinin, toprak yüzüne çıkış sü resi, çiçeklenme süresi, yetişme süresi, bitki boyu, ocak başına sap sayısı, ocak başına yumru sayısı, büyük (çapı 5«0 om' den büyük), orta (çapı 3.5-5*0 cm arası), küçük (çapı 3.5 cm'ıden küçük) yumruların top- lam dekardaki yumru sayısındaki payları, ocak başına yumru verimi, i : dekara yumru verimi, yumruların; özgül ağırlık, kuru madde oranları, nişasta oranları, protein oranları'* gibi karakterleri incelenmiştir.. [ Araştırma sonucu elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetle nebilir. 1- Çeşitler arasında toprak yüzüne çıkış süreleri, çiçeklenme süreleri, yetişle süreleri bakımından farklılık görülmüştür. Çeşitle rin çıkış süreleri ortalama 20.5-37»5 £ün, çiçeklenme süreleri orta-53 lama l8.5-540gün, yetişme süreleri ise ortalama 90.8-131.0 gün ara- I ı ' smda değişmiştir. ' 2- Çeşitlerin bitki boyları ve ocak başına sap sayıları, farklı olmuş; bitki boyları ortalama 15.0-42.7 cm, ocak başına sap sayıları ise 2. 1-5*6 adet arasında değişmiş, en uzun boylu 2520, Cara, Famosa, Eba, Agria ve Eertha 'çeşitleri olmuştur. 3- Çeşitler arasında ocak başına yumru sayısı, büyük, orta, kü çük yumru oranları, ocak başına yumru verimi, dekara yumru verimi ba kımından farklılık görülmüştür. Çeşitlerin ocak başına yumru sayıları ortalama 5*08-12.97 adet arasında değişmiş, en fazla ocak başına yumru sayısının 2520 (12.97 a- det), Diamant (12.76 adet), 4710/l8 (11.80 adet), Eba (il. 70 adet), 47I4/4 (llo35 adet) ve İlona (10.80 adet) çeşitlerinde olduğu saptan mıştır. Çeşitlerin toplam yumru sayısındaki büyük yumru oranları )'o 4*76- 32.97; orta yumru oranları % 28. 30-53*99» küçük yumru oranları: :. ise >t> 24«21-66.51 arasında değişmiştir. Çeşitlerin ocak başına ortalama jaımru verimi 197*18- 498.00 gr arasında değişmiş, en fazla ocak başına yumru verimi Gara (498*00 gr), 4710/l8 (493.25 gr) ; en düşük ocak -başına yumru verimi ise Empire (197.18 gr) çeşitlerinden alınmıştır. Çeşitlerin dekara yumru verimi ortalama 760.00-1823*28 kg ara sında değişmiştir. Dekara yumru verimij hastalıklardan, toprak şartla rının uygun olmayışından ve bitki besin elementlerinin yetersiz olu şundan dolayı düşük olmuştur. En yüksek dekara yumru verimi Kondor, Cara, 47 14/4 f 4710/18, Famosa, Ponto, İlona, Arren Eenner çeşitlerin de sırası ile ortalama 1823*28, 1763.IO, 1759.00, 1745-59, 1599*98, 1526.55, 1523.4i, 1521.2i kg olarak saptanmıştır. 4* Çeşitlerin özgül ağırlıkları, kuru madde oranları, nişas ta oranları, protein oranları farklı olmuştur. Çeşitlerin özgül a>ır-54 Tıklarının 1.065-1.099, kuru maddo oranlarının '/? 15.7-22.fi, ni- aaçta oranlarının £ 11. 3-17. 9, protein oranlarının (kuru madde!») ise ?-? 5~.03-8.93 aracında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMBtARY «-... This trial was conducted to 'test 30 potato cultivars for their yield and qualitative characters, under the ecological con ditions of Erzurum. The study was' conducted on the 6 th well of Experimental Station of Agricultural Faculty of Atatürk University in Erzurum plateau. The experiment was set out as a randomized complete block design with 4 replications. Before planting, 2 tons/decare barn yard manure was given to the experiment field. Planting was made on Play 7-8“th and the distances within ami between the rows were accepted 35 °tn âBÛ 70 cm, respectively. And the tubers were harvested, between September 1 st and October 7 th, soon the plants in plots matured. Following charasteristics o'f potato cultivars were studied: the time of emerging from the soil, flowering and growth periods, plant height, numbers of stem per hill, the proportions of big ( 5«0 cm), medium (3.5-5-0 cm) iand small ( 3.5 cra) sized tubers in the total tuber number per decare, tuber yield per hill, tuber i yield per decare j average specific gravity, dry matter, stare con tents., and protein content (on the dry matter basis). The results obtained from this.research are summarized as follows: ; ! 1- Emerging period from the soil, flowering and growth periods of the cultivars showed significant differences. The average emerging, flowering and growth periods of the cultivars changed from 2-”5.5-37»5j 18.5-54.0 and 90.8-131.0 days, respectively. 2- Plant height and number af stems per hill changed from cul- tivar to tultivar, significantly. Plant height was found between 15. 0-42. 7 cm; and number of stem per plant between 2.1-5.6. It ;,as56 determined that 2520, Gara,! J&mbsa, Eba, Agr!ia and Hertha culti- vars are the highest ones, j ! 3- Number of tuber per1 plant j big, medium and small tuber proportions tuber yield x;er plant and per decare changed signifi cantly among the cultivars. The average number of tuber per plant changed between 5«08 and 12.97 an(l highest number of tuber per plant were observed in 2520 (12.97), Diamant (12.76), 4710/18 (ll.8o), Eba (11.70), 4714/4 (11.35) and Ilona (IO.80) cultivars. The percent of big, medium and small tubers in the total tu ber, changed between % 4.76-32.97, $': 28. 30-53.09 and # 24.21-66.51, respectively. Tuber yields/hill of the cultivars were determined between 197.3J--and 498.00 grams 5 and highest tuber yield per hill was ob tained from Cara (498. DO gr) and 4710/18 (493.25 gr) cultivars. And the lowest tuber yield was established in Empire (l97«l8 gr). The average tuber yields/decare were found between 76O.OO and 1823.28 kg. Because of the diseases, in nonconvenient soil con ditions and inadequate plant nutrition elements, tuber yield/decare decreased. Highest tuber yields/decare were obtained from Kondor, Cara, 4714/4, 4710/18, IJamosa, Ponto, Ilona, Arren Benner cultivars as 1823.28, 1763.10, 1759.00, 1745.59, 1589.98, 1526.55, 1523.4i and 1521.21 kgs, respectively. Specific gravityj dry matter, starch and protein contents of cultivars changed from each other, significantly. Specific gravity, dry matter 'and starch contents and protein content (on dry matter basis) of the cultivars were 1.065-1.099, J&L5. 7-22.8, r/o 11.3-17.6 and 56 5*03-8.93, respectively.