Salıncak kolu elastomer burçların yorulma ömrünün belirlenmesi ve statik, dinamik yüklemelere karşı davranışı
Determination of fatigue life of control arm elastomer bushings and their behavior against static and dynamic loadings
  1. Tez No: 821361
  2. Yazar: BURAK ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez kapsamında salıncak kolu bileşeni olan elastomer burçların statik ve dinamik direngenlikleri, yorulma (dayanıklılık) performansı, kauçuk-metal kopma dayanımı ve radyal yönde aşırı yüklemeye karşı davranışları incelenmiştir. Araç kinematiğine bağlı olarak elastomer burçlara etki edebilecek kuvvetler ve elastomer burcun hareket kabiliyeti incelenmiş olup parametreler belirlenmiştir. Bu parametreler dahilinde iki farklı tasarıma sahip elastomer burç için farklı adetlerde numuneler test edilmiştir. Farklı frekans ve genlik aralıklarında elastomer burçların frekansa bağlı olarak dinamik direngenlik ve kayıp açısı grafikleri elde edilmiştir. Dayanıklılık seviyelerini test etmek için elastomer burçlara yorulma testi uygulanmıştır ve yorulma öncesi-sonrası olmak üzere statik direngenlik değişimleri hesaplanmıştır. Radyal yönde aşırı yükleme testi ile elastomer burç numunelerine sabit hızda kuvvet uygulanmış olup kuvvet-yer değiştirme grafikleri elde edilmiştir. Kauçuk-metal arasındaki vulkanizasyon bağ kuvvetini fiziksel olarak test etmek için kopma (ayrılma) testi uygulanmıştır ve elde edilen grafiklerden maksimum kopma kuvvetleri belirlenmiştir. Sonuç olarak elastomer burcun maruz kalabileceği koşullar test ortamında simüle edilerek uygulamalı olarak incelenmiştir ve detaylı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, static and dynamic stiffness, fatigue (durability) performance and rubber-metal interface separation force behavior of elastomer bushings which are control arm components and response of bushings to overloading in radial direction were investigated. Depending on the vehicle kinematics, the forces that can affect the elastomer bushings and the movement of the elastomer bushings were examined and the parameters were determined. Within these parameters, different numbers of samples were tested for two different elastomer bushings. Dynamic stiffness and loss angle graphs of elastomer bushings in different frequency and amplitude ranges depending on frequency were obtained. In order to test the durability levels, fatigue test was applied to the elastomer bushings and the static stiffness changes before and after fatigue were calculated. In the radial overload tests, a constant velocity force was applied to the elastomer bushing samples and force-displacement graphs were obtained. In order to test the vulcanization bond strength between rubber and metal physically, the rupture (bond test) test was performed and the maximum separation forces were determined from the graphs obtained. As a result, the conditions that the elastomer bushing can be exposed to were simulated in the test environment, examined in practice and analyzed in detail.