Duş banyonun 4-6 yaş grubu çocuklarda yanık pansumanına bağlı ağrı, anksiyete, korku, nabız ve oksijen saturasyonuna etkisi
The effect of shower bath on pain, anxiety, fear, pulse and oxygen saturation due to burn dressing in children aged 4-6
- Tez No: 821396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN APAYDIN CIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, duş banyonun çocuklarda yanık pansumanına bağlı ağrı, anksiyete, korku, nabız ve oksijen saturasyonunun etkisini belirlemek amacıyla randomize, deneysel ve çapraz tasarım yöntemiyle yapıldı. Çalışma, Temmuz 2022- Şubat 2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Yanık Merkezinde takip edilen, 4-6 yaş grubu, %10-15 yanık alanına sahip, akut fazda haşlanma ikinci derece yüzeyel yanığı olan toplam 65 çocuk ile gerçekleştirildi. Veriler,“Çocuk ve ebeveyni tanılama formu, Faces, Leg, Activity, Cry, Consolability Skalası, Çocuk Anksiyete Skalası Durumluluk Ölçeği ve Çocuk Korku Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS 21.0 paket programında tanımlayıcı istatistikler, Paired Simple t testi, ANOVA testi, Cohen Kappa Analizi ve Spearman Korelasyon Analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a randomized, experimental and crossover design method to determine the effect of shower and bath on pain, anxiety, fear, pulse and oxygen saturation due to burn dressing in children. The study was carried out with a total of 65 children aged 4-6, who were followed up in the Konya City Hospital Burn Center between July 2022 and February 2023, had 10-15% burns, and had second-degree superficial burns in acute phase scalds. The data were collected using the“Child and Parent Diagnosis Form, Faces, Leg, Activity, Cry, Consolability Scale, Child Anxiety Scale Statement Scale and Child Fear Scale”. Data were evaluated with descriptive statistics, Paired Simple t test, ANOVA test, Cohen Kappa Analysis and Spearman Correlation Analysis in SPSS 21.0 package program.