Disleksi tanılı 6-8 yaş arası çocuklara yönelik yardımcı eğitim materyallerinde grafik tasarımın etkisi
The effect of graphic design on educational materials designed for children between 6-8 years diagnosed with dyslexia
- Tez No: 821397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HABİBE MUTAF BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Disleksi, bilişsel zorluklara sebep olan ve kişinin öğrenme sürecini olumsuz yönde etkileyen bir öğrenme güçlüğüdür. Disleksisi olan çocuklara yönelik belirli öğrenme metodları ve stratejileri geliştirilmiştir. Bu stratejiler, çoklu duyulara hitap eden bir takım materyallerle sağlanır. Öğretim materyallerinin görsel algıya tesir edebilmesi için temel tasarımın belli ilke ve yöntemlerinin kullanılması gerekir. Bu ilkeler, tipografi, illüstrasyon, sayfa düzeni gibi grafik tasarım elemanlarıyla sentezlenerek uygulanır. Kabul edilmelidir ki tasarım denildiğinde tek bir doğru yoktur fakat öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyebilecek hatalı uygulamalar vardır. Her çocuk özeldir, her çocuğun farklı öğrenme stili olabilir. Doğru stile yönelik uygun yaklaşımların incelenmesi, öğrenme güçlüğünü aşmaya yardımcı olabilir. Disleksinin okuma, yazma, sözlü anlatım gibi temel iletişim alanlarında güçlük yaşatan doğasını, grafik tasarım prensipleriyle hafifletmek, doğru materyal kullanımıyla sağlanabilir. Bu çalışmada disleksili çocuklar için özel hazırlanan öğretim materyalleri tasarım unsurları açısından incelenmekte, disleksiye yönelik tavsiye edilen tasarım unsurları ele alınmaktadır. Bu incelemeler sonucunda da disleksi için tasarlanan bir öğretim materyalinin nasıl olması gerektiğine dair öneriler sunulmakta, bir öğretim materyali için tasarım prototipi sergilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Dyslexia is a learning difficulty that causes cognitive complexity and it negatively affects a person's learning process. Specific learning methods and strategies have been developed for children with dyslexia. These strategies are provided with a set of materials that appeal to multisensory approach. To affect visual perception, certain principles and methods of basic design must be used. These principles are applied by synthesizing them with graphic design elements such as typography, illustration and page layout. It must be admitted that there is no single truth when it comes to design, but there are faulty practices that can negatively affect learning. Every child is special and they may have a different learning style. Examining approaches to the appropriate design can help overcome learning difficulties. Dyslexia, which causes difficulties in basic communication areas such as reading, writing and verbal expression can be alleviated with graphic design principles by using the appropriate tools. In this study, instructional materials specially prepared for children with dyslexia are examined in terms of design elements, and the recommended design elements for dyslexia are discussed. As a result of this work, suggestions are offered on how an instructional material designed for dyslexia should be.