Investigation of metal ion release from implant materials
Implant malzemelerinden metal iyon salınımının araştırılması
  1. Tez No: 821405
  2. Yazar: HELAL HASSOUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, implant amaçlı metalik malzemeler üretilecektir. Biyobozunur magnezyum, demir ve çinko alaşımı numuneler toz metalurjisi yöntemi ile üretilecektir. Biyobozunur malzemeler kemiğe yakın yeterli mekanik özelliklere, doku iyileşme hızına yakın biyobozunma hızına ve biyouyumluluğa sahip olmalıdır. Karakterizasyon kapsamında, numunelerin mekanik özellikleri ve mikroyapıları karakterize edilecektir. Numunelerin elektrokimyasal korozyon özellikleri yapay vücut sıvısında incelenecektir. Ayrıca metal iyon salınımı ve ağırlık değişimi yapay vücut sıvısı içerisinde incelenecektir. Ayrıca numunelerin ilaç salım özellikleri incelenecektir. Bu amaçla ilaç aktif madde yüklenmiş polimer numuneler üretilecektir. Ek olarak metalik malzemelerin ilaç aktif malzeme yüklenmiş polimer ile kaplanması yapılacak ve ilaç salım özellikleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, biodegradable metal (Fe, Zn, and Mg) alloys for temporary biomedical implant for hard tissue repair applications were fabricated and investigated. Biodegradable metal alloys (Fe, Zn, and Mg) were fabricated by mechanical alloying-powder metallurgy method. Temporary biomedical implants for hard tissue applications, must show elastic modulus close to bone (to prevent stress-shielding effect), must show optimum biodegradation rate close to bone healing rate, and must have suitable biocompatibility level. Initially, metal powders were processed in ball mill (mechanical alloying), then polymer based binder was included, then the mixture was compacted and green specimens were fabricated, and lastly the green specimens were sintered. Electrochemical corrosion properties of the alloys were investigated in simulated body fluid with potentiostat. In addition, metal ion (Fe, Zn, and Mg) release and weight change properties of the alloys were investigated in simulated body fluid.