Dental implant materyalinden iyon ve partikül ayrılma sebeplerinin ve oluşturabileceği komplikasyonların diş hekimi farkındalığının araştırılması
Investigation of denti̇st awareness of the causes of ion and particle separation from the dental implant material and the complications that may cause
- Tez No: 788173
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İLKER ÖZEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, diş hekimlerinin titanyum iyon ve partiküllerinin dental implant yüzeyinden ayrılma sebepleri ve titanyum iyon ve partiküllerinin sebep olabileceği komplikasyonlar hakkında farkındalık düzeylerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Dental implantlar ticari saf titanyum veya titanyum alaşımlarından meydana gelir. Titanyum en iyi biyolojik güvenliğe sahip metal bir malzeme olarak kabul edilir ancak; çalışmalar, kemiğe implante edilen titanyumun sürekli olarak titanyum partikülleri saldığını ve insan vücudundaki toplam titanyum içeriğini önemli ölçüde artırdığını kanıtlamıştır. Dental implantların ağızdaki sürecini üç aşamada ele alabiliriz. Cerrahi operasyon, protetik yükleme ve idame fazlarıdır. Bu fazların herhangi bir anında dental implant yüzeyinden titanyum iyon ve partikülleri ayrılabilir. Genellikle titanyum iyon ve partikülleri sistemik bir bağışıklık tepkisine sebep olmadan salınırlar. Bununla birlikte sürekli artan lokal konsantrasyon, intraepitelyal hemostazda hasara, çevre dokularda inflamatuvar reaksiyonun şiddetlenmesine, kemik rezorbsiyonuna, implant kaybına ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ayrıca çözünmeyen yapıda oldukları için kan ve lenf yoluyla göç edip distal organlarda toplanırlar. Titanyum partiküllerinin salınımı, implant yüzey yapısından, mikrobiyal ortam aşınmasından ve korozyonundan, dental operasyona bağlı aşınmalardan etkilenir. Salınım mekanizması net olmamakla birlikte önlenmesi de zor bir durumdur. Çalışmamız, kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmamızın ilk aşamasında, son zamanlarda yayınlanan ve titanyum partikül yayılımına sebep olan dental işlemler ve yayılan bu partiküllerin oluşturduğu komplikasyonlar dikkate alınarak anket soruları hazırlanmıştır. Veri toplamak amacıyla oluşturduğumuz anket formumuzda hepsi kapalı uçlu olmak üzere 28 adet soru bulunmaktadır. Katılımcılara anket formumuzu gönderebilmek amacıyla; eğitim gördükleri diş hekimliği fakültelerinin sistemlerinde kayıtlı olan elektronik posta adresleri toplanmıştır. Ayrıca Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) aracılığıyla ulaşılmıştır. Anketimizi hazırladığımız 'Google Formlar' programına, elde edilen tüm elektronik posta adresleri kopyalanarak katılımcılara ulaşım sağlanmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans ve yüzde (%) dağılımı kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma evreni, hali hazırda çalışma hayatına devam eden diş hekimi bireylerden oluşmaktadır. Bu çalışmada α=0.05 β =0.20 1- β =0.90 alındığında çalışmaya en az 250 bireyin alınmasına karar verildi ve testin gücü p=0.90370 bulundu. Verilerin değerlendirilmesinde 2x2 düzenlerde ve çok gözlü düzenlerde ki kare testi kullanılmıştır. Veriler tablolarda birey sayısı ve yüzdesi şeklinde belirtilerek yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Ankete, 97 uzman diş hekimi, 110 uzmanlık öğrencisi diş hekimi, 223 diş hekimi toplamda 430 hekim katılmıştır. Çalışmaya katılan diş hekimlerinin dental implant materyalinden ayrılan titanyum iyon ve partiküllerinin ayrılma sebepleri ve oluşturabileceği komplikasyonlar hakkında farkındalıklarının az olduğu görülmüştür. Bu durum değerlendirilip eğitimde implant materyaline yönelik bilgilendirmeler artırılabilir. İmplant tedavisi sonrası oluşan komplikasyonların da titanyum iyon ve partikülüne bağlı oluşabileceği değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the level of awareness of dentists about the reasons for the separation of titanium ions and particles from the dental implant surface and the complications that titanium ions and particles may cause. Dental implants consist of commercially pure titanium or titanium alloys. Titanium is considered a metal material with the best biological safety, but; Studies have proven that bone-implanted titanium continuously releases titanium particles and significantly increases the total titanium content in the human body. We can consider the oral process of dental implants in three stages. Surgical operation, prosthetic loading and maintenance phases. At any time of these phases, titanium ions and particles can be separated from the dental implant surface. Generally, titanium ions and particles are released without causing a systemic immune response. However, ever-increasing local concentration can cause damage to intraepithelial hemostasis, exacerbation of inflammatory reaction in surrounding tissues, bone resorption, implant loss and allergic reaction. In addition, because they are insoluble in nature, they migrate through blood and lymph and collect in distal organs. The release of titanium particles is affected by implant surface structure, microbial wear and corrosion, and dental operation-related wear. Although the release mechanism is not clear, it is difficult to prevent. Our study is a cross-sectional survey study. In the first stage of our study, survey questions were prepared by considering the recently published dental procedures that cause titanium particle dispersion and the complications caused by these spreading particles. There are 28 questions, all of which are closed-ended, in our survey form that we created to collect data. In order to send our survey form to the participants; The e-mail addresses registered in the systems of the dentistry faculties they studied were collected. It was also reached through the Turkish Dentists Association (TDB). All e-mail addresses obtained were copied to the 'Google Forms' program, where we prepared our survey, and the participants were accessed. Frequency and percentage (%) distribution were used to define the data. The study population of this research consists of dentists who are accessible in our country and still continue their working life. In this study, when α=0.05 β =0.20 1- β =0.90, it was decided to include at least 250 individuals in the study and the power of the test was found to be p=0.90370. Chi-square test was used in the evaluation of the data in 2x2 layouts and multi-well layouts. The data were stated as the number and percentage of individuals in the tables and the error level was taken as 0.05. A total of 430 physicians, including 97 specialist dentists, 110 residency dentists, and 223 dentists, participated in the survey. It has been observed that the dentists participating in the study have little awareness of the reasons for the separation of titanium ions and particles separated from the dental implant material and the complications that may occur. This situation can be evaluated and information about implant material can be increased in education. It should be considered that complications after implant treatment may also occur due to titanium ions and particles.