A further investigation for parametric optimization of arched and honeycomb cored sandwich composite panel for aircraft wing buckling with finite element analysis
Sonlu elemenlar analizi ile uçak kanadı burkulmasına yönelik kemerli ve bal peteği özlü sandviç kompozit panelin parametrik optimizasyonu için ileri bir araştırma
  1. Tez No: 821556
  2. Yazar: MUSTAFA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, sandviç kompozit malzemelerin sonlu elemanlar yöntemiyle yapılan parametrik optimizasyonunun ileri bir gerekliliği üstüne durmaktadır. Sandviç kompozit tasarımı yeni bir çalışma alanı değildir, fakat bu yöntem mühendislere kanat panellerini, havacılık yapısal gövde parçalarını, kompozit fan kanatçıklarını ve diğer düşük ağırlık gerektiren uygulamaları daha etkili bir şekilde tasarlamaları ve boyutlandırmaları için ortam hazırlar. Havacılık ve uzay endüstrisinde boyutlandırma hava araçlarında ağırlığı düşürmek için çok önemli bir uygulamadır. Boyutlandırma uygulaması gerilme ve burkulma kriterlerine göre yapılır. Bir panelin kalınlığı, burkulma kırılma modunu kritik kırılma modu haline getirebilir ve burkulma genellikle kanatlar gibi eğilme yükleri altında ince duvarlı yapıların en kritik kırılma modudur. Bununla birlikte, genel boyutlandırma uygulamaları metalik malzemeler ve basit kompozit paneller için yapılır. Bu çalışma havacılık endüstrisinde kullanılan optimizasyon çalışmalarını açıklamaktadır. Boyutlandırma uygulamaları malzemeleri optimize etmemektedir. Boyutlandırma işlemleri, ince duvarlı yapıların kalınlığını belirler, ancak farklı malzeme kombinasyonları, uygun şekilde optimize edildiklerinde daha az kütleye sahip olabilir. Bu çalışma stratejisi, yalnızca malzemelerin kalınlığını değil, aynı zamanda malzeme kombinasyonlarını da optimize eder. Dolayısıyla bu çalışma malzeme optimizasyonu ve boyutlandırması için farklı ve daha ileri bir yoldur. Havacılık ve uzay endüstrisindeki boyutlandırma metodolojisi ile bu çalışmadaki optimizasyonda kullanılan boyutlandırma işlemleri arasında bir ayrım vardır. Havacılık endüstrisinde genel olarak seçilen malzemeler için boyutlandırma işlemleri yapılır, ayrıca seçilen malzemeler genellikle stokta bulunana malzemeler için yapılır. Ancak bu metodoloji optimum malzemeleri, malzeme kombinasyonlarını ve minimum kalınlığı boyutlandırması için yapılır.
Özet (Çeviri)
This thesis dwells on a further necessity of the parametric optimization work of sandwich composite materials with FEA. The design of sandwich composite materials is not a new area, however, this work will pave the way for the engineers to design and size more effective wing panels, airframe geometries, composite fan blades, and other applications that need reduced weight. In the aerospace industry, sizing is a very important area for lightening the weight of the aircraft. Sizing operation is applied according to the stress and buckling criteria. The thickness of a panel may make the buckling failure mode is the critical failure mode and the buckling is generally the most critical failure mode of thin-walled structures under bending loads such as wings. However, the general applications of sizing are done for metallic materials and simple composite panels. This study explains the optimization studies used in the aviation industry. The sizing applications do not optimize the materials. Sizing operations determine the thickness of the thin-walled structures, however, the different material combinations may have less mass when they are optimized properly. This work strategy optimizes not only the thickness of the materials but also material combinations. Thus, this is a further way for consideration of materials in optimization and sizing. There is a discrimination between this methodology and mostly used sizing operations in the aerospace industry. Generally, sizing operations are done for the selected materials in the aerospace industry, also, the selected materials generally are in stock. However, the methodology used in this research is done for selecting the optimum materials, material combinations and thickness.