Kavşaklarda sürücü davranışının trafik güvenliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of driver behavior on traffic safety at intersections
  1. Tez No: 821563
  2. Yazar: DOAA F. A. ALKHATEEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknoloji ve sanayi dünyasında meydana gelen gelişmenin yanında hızla artan araç sayıları ve bu talebi karşılayamayan mevcut ulaşım altyapısı, hareketlilik ihtiyacının karşılanmasında zorluklar meydana getirmiş ve trafik güvenliği ile ilgili problemleri de artırmıştır. Bu perspektifte kazalar da önemli rol oynamaktadır. Türkiye'de, karayolu ağında 2021 yılında toplam 1 milyon 186 bin 353 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazaların 187 bin 963 adedi ölümlü ya da yaralanmalı, 998 bin 390 adedi maddi hasarlı trafik kazalarıdır. Bu kazalarda 5 bin 362 kişi hayatını kaybederken 274 bin 615 kişi yaralanmıştır. Yapılan araştırmalar, kazaların önemli bir kısmının kavşaklarda yoğunlaştığını göstermektedir. Bu bakımdan, kavşaklarda kaza sebeplerinin araştırılması ve sürücü davranışlarının değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla, bu çalışmada sürücülerin kavşaklardaki davranışları ve davranışları etkileyebilecek faktörler bazı demografik parametreler eşliğinde incelenmiştir. 530 bireyin katılımı ile anket yöntemi kullanılarak elde edilem bilgiler betimleyici yöntemlerin yanında istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları genel hatları ile değerlendirildiğinde, sürüş süresi, kaza yapma ve trafik cezası alma durumlarının yanında cinsiyet ve uyruk parametrelerinin sürücü davranışını etkilediği sonucuna varmıştır. Diğer taraftan, araç sahipliği, araç model ve yaşının, sürücü eğitim ve ekonomik durumunun ise kavşaklarda sürücü davranışlarını önemli ölçüde etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing number of vehicles and the existing transportation infrastructure that cannot meet this demand have created difficulties in meeting the need for mobility and have increased the problems related to traffic safety. Accidents also play an important role in this perspective. In Turkey, a total of 1 million 186 thousand 353 traffic accidents occurred in the road network in 2021. 187 thousand 963 of these accidents are fatal or injured, and 998 thousand 390 of them are traffic accidents with material damage. While 5 thousand 362 people lost their lives in these accidents, 274 thousand 615 people were injured. Studies show that a significant portion of accidents is concentrated at intersections. In this respect, it is important to investigate the causes of accidents at intersections and to evaluate driver behaviors. For this purpose, in this study, the behavior of drivers at intersections and the factors that may affect their behavior were examined in conjunction with some demographic parameters. The information obtained using the questionnaire method with the participation of 530 individuals was evaluated with statistical analysis methods as well as descriptive methods. When the results of the study were evaluated in general terms, it was concluded that driving time, accident and traffic fines, as well as gender and nationality parameters affect driver behavior. On the other hand, it has been determined that vehicle ownership, vehicle model and age, driver education, and economic status do not significantly affect driver behavior at intersections