Green gas, a new emission reducing system as a solution to global warming
Küresel isinmaya çözüm olarak yeni bir emisyon azaltma sistemi; yeşil gaz
  1. Tez No: 821566
  2. Yazar: BÜŞRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Birçok ülke, artan imalat ve ticari faaliyetler, sanayileşme, kentleşme, ekonomik büyüme, hızlı nüfus artışı ve yaygın teknoloji kullanımının bir sonucu olarak ciddi çevresel bozulma sorunlarıyla uğraşıyor. Artan enerji tüketimi ve kullanılan enerji türü, bu çevresel zarara en çok katkıda bulunan unsurlardır. Enerji denildiğinde aklımıza genellikle yakıtlar ve yanma gelir. Enerji ihtiyacının büyük bir kısmı hala fosil kaynaklardan elde edilmektedir. Bu durum kirletici emisyonların çevreye zararını arttırmaktadır. Karbondioksit salınımı küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biridir Karbon salınımını azaltmak için birçok bilimsel yöntem denenmiştir. Ancak bu yöntemlerin maliyetleri çok yüksek ve emisyon etkileri sınırlıdır. Çalışmamızın konusu olan yeni bir emisyon azaltıcı sistem bazı bor türevlerinin yanmayı iyileştirici etkisini göstermiştir. Bor ve hidrojen ile zenginleştirilmiş bir yakıt katkısı olan Octamix bu alanda önemli bir patenttir. Bu çalışmada içten yanmalı motora sahip araçlarda emisyon değerlerinin düşürülmesi için yeni bir sistem önerilmiş ve sistemin kurulduğu araçlarda emisyonların düşürülebildiği gösterilmiştir. Green gas adı verilen bu yeni çalışma Octamix yakıt katkısını doğrudan içten yanmalı motora göndermek için yapılmıştır. Yağlayıcı özelliğe sahip olan yakıtı buhar formuna dönüştürerek yanma odasına gönderen bir üründür. Dünyada ilk kez uygulanan bu yöntem ile LPG, Benzin ve Dizel araçlarda yüksek miktarda tasarruf sağlanmıştır. Yeşil gaz yakıt sistemi yanmayı iyileştirir ve yanma ürünlerinin iç sürtünmesini azaltır. Bu çift taraflı etki ile yüksek tasarruf sağlanır. Yeşil gaz sisteminde toplam emisyonlarda yüzde 20 azalma olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca çalışmada Yeşil Gaz yakıt kitinin araçlara montaj maliyetiyle emisyonlardaki azalmaya ek olarak yakıt tasarrufundan elde edilen değerler için bir fizibilite sunulmuştur. Bu tez çalışması ile Yeşil Gaz sisteminin ticarileşebildiğinde ülke ekonomisine katkısı rakamsal olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many countries are dealing with serious problems of environmental degradation as a result of increased manufacturing and commercial activities, industrialisation, urbanisation, economic growth, rapid population growth and widespread use of technology. Increasing energy consumption and the type of energy used are the main contributors to this environmental damage. When we think of energy, we usually think of fuels and combustion. Most of the energy needs are still obtained from fossil sources. This situation increases the harm of pollutant emissions to the environment. Carbon dioxide emission is one of the biggest causes of global warming Many scientific methods have been tried to reduce carbon emissions. However, the costs of these methods are very high and their emission effects are limited. A new emission reduction system, which is the subject of our study, has shown the combustion improvement effect of some boron derivatives. Octamix, a fuel additive enriched with boron and hydrogen, is an important patent in this field. In this study, a new system has been proposed to reduce emission values in vehicles with internal combustion engines and it has been shown that emissions can be reduced in vehicles with the system installed. This new study, called green gas, was made to send the Octamix fuel additive directly to the internal combustion engine. It is a product that converts the lubricating fuel into vapor form and sends it to the combustion chamber. With this method, which was applied for the first time in the world, a high amount of savings was achieved in LPG, Gasoline and Diesel vehicles. The green gas fuel system improves combustion and reduces the internal friction of combustion products. High savings are achieved with this double-sided effect. It has been experimentally proven that there is a 20 percent reduction in total emissions in the green gas system. In addition, a feasibility study is presented for the values obtained from fuel savings in addition to the reduction in emissions with the cost of installing the Green Gas fuel kit on vehicles. With this thesis, the contribution of the Green Gas system to the country's economy when commercialized is shown numerically.