Nazal polipozisli hastalarda semptomatoloji venazal polipozisin alerji ile ilişkisinin araştırılması
Symptomatology in patients with nasal polyposis andinvestigation of the relationship between nasal polyposis and allergy
  1. Tez No: 821565
  2. Yazar: NUMAN KÖKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HALUK ÖZKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nazal polipozis burun ve paranazal sinüslerin müköz membranlarının yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen kronik, inflamatuar bir hastalığıdır. Burunda kitlenin en sık nedenidir. Pediküllü, düzgün, jelatinöz yuvarlak ya da üzüm şeklinde kitleler olup inflame mukozanın burun içine prolapsıdır. Erkeklerde kadınlardan iki kat fazla görülür.Nasal polipozisin ülkemizdeki semptomatoloji sıklığı ve alerji ile ilişkisini araştırmak için yaptığımız prospektif kontrollü çalışmada 43 nasal polipli hasta ve 19 sağlıklı kontrol grubu fizik muayene ,radyolojik ve laboratuar tetkikleri eşliğinde değerlendirildi. Çalışma sonunda en sık semptomlar olarak burun tıkanıklığı, koku alma bozukluğu, burun akıntısı , horlama ve geniz akıntısını saptadık.Multitest alerji testi ile yaptığımız incelemede gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamakla birlikte hasta grubundaki multitest alerji testi pozitifliği oranının (%39.5), kontrol grubundan (% 15.8) daha yüksek oluşu dikkat çekici idi.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic, inflammatory disease of the mucous membranes of the nose and paranasal sinuses that impairs quality of life. It is the most common cause of nasal mass. They are pedicled, smooth, gelatinous, round or grape-shaped masses and are the prolapse of inflamed mucosa into the nose. It is twice as common in males than females. In this prospective controlled study, 43 patients with nasal polyps and 19 healthy controls were evaluated with physical examination, radiologic and laboratory tests in order to investigate the frequency of symptomatology and the relationship between nasal polyposis and allergy in our country. At the end of the study, the most common symptoms were nasal congestion, olfactory impairment, nasal discharge, snoring and nasal discharge. Although there was no significant difference between the groups in our examination with multitest allergy test, it was remarkable that the rate of multitest allergy test positivity in the patient group (39.5%) was higher than the control group (15.8%).