Musul, ırak'taki ortaokul öğrencileri arasında sağlıklı yaşam tarzının değerlendirilmesi
Evaluation of healthy lifestyle among secondary school students in mosul, İraq
- Tez No: 821589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Irak'ın Musul kentindeki ortaokul öğrencileri arasında sağlıklı bir yaşam tarzını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 20.03.2022 - 20.06.2022 tarihleri arasında, Musul şehrinde bulunan El-Vatan Kız Ortaokulu, Sümer Kız Ortaokulu, El-Zaviye Erkek Ortaokulu ve El-Havid El-Fakati Erkek Ortaokulu okullarında yürütülmüştür. Yapılan güç analizine göre %95 güven aralığında çalışmanın örneklemi en az 244 ortaokul öğrencisi olarak belirlenmiştir. Veriler yüz yüze toplanmış ve kişisel bilgi formu ile bireylerin yaş, cinsiyet, sigara içip içmediği gibi demografik bilgileri kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin sağlık yaşam tarzları ise Health Promoting Lifestyle Profile (HPLP II) Ölçeği ile sorgulanmıştır. Çalışmaya yaşları 13-22 arasında değişen yaş ortalamaları 17.75±1.69 yaş olan 244 ortaokul öğrencisi katıldı. Öğrencilerin % 56, 6'sı kız, % 43,4'ü erkek bireylerden oluştu. Çalışmaya katılan bireylerin % 69,3'ünün ailesi 6 ve daha fazla kişiden oluşuyordu ve % 79,9'u gelirlerinden biraz memnundu. Öğrencilerin Vücut Kütle İndeks'leri çoğunlukla (% 49,18) normal olarak değerlendirildi. Sigara içen öğrencilerin oranı (% 41,8) ise içmeyenlere (% 58,2) göre daha azdı. Öğrencilerin sağlıklı yaşam tarzlarının değerlendirmesine bakıldığında ise; manevi büyüme alt başlığında 26.22 ± 4.62, sağlık sorumluluğu alt başlığında 28.14 ± 4.26, fiziksel aktivite alt başlığında 22.58 ± 5.24, beslenme alt başlığında 27.24 ± 5.08, kişilerarası ilişkiler alt başlığında 24.44 ± 6.23 ve stres yönetimi alt başlığında 19.97 ± 3.27 değerler aldıkları görüldü.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate a healthy lifestyle among secondary school students in Mosul, Iraq. The study was conducted between 20.03.2022 - 20.06.2022 at Al-Watan Girls' Secondary School, Sümer Girls' Secondary School, Al-Zaviye Boys' Secondary School, and El-Havid El-Fakati Boys' Secondary School in Mosul.244 secondary school students aged between 13 and 22 with a mean age of 17.75±1.69 years participated in the study. 56.6% of the students were girls, and 43.4% were boys. 69.3% of the individuals participating in the study had a family of 6 or more, and 79.9% were somewhat satisfied with their income. The rate of students who smoked (41.8%) was lower than those who did not smoke (58.2%). Considering the evaluation of students' healthy lifestyles, It was seen that they scored 26.22 ± 4.62 in the spiritual growth sub-title, 28.14 ± 4.26 in the health responsibility sub-title, 22.58 ± 5.24 in the physical activity sub-title 27.24 ± 5.08 in the nutrition sub-title, 24.44 ± 6.23 in the interpersonal relations and 19.97 ± 3.27 in the stress management sub-title.