Production and characterization of ceramics for microwave applications
Mikrodalga uygulamaları için seramiklerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 821629
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mikrodalga iletişimi konusundaki yeni araştırma ve gelişmeler dielektrik rezonatörlere olan talebin artmasına neden olmaktadır. Dielektrik oksit seramikler, cep telefonlarından küresel konumlandırma sistemlerine kadar çeşitli uygulamalarda filtreler, osilatörler olarak kullanılmaktadır. Anten bileşenlerinin boyutunu ve maliyetini azaltarak mikrodalga kablosuz iletişim endüstrisinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, 20 ile 100 arasında değişen dielektrik sabitlere sahip dielektrik seramik kompozisyonları (örn., CeO2-Cam (ağ. %5, Al2O3-SiO2-CaO esaslı), SrNb2O6, Ba2Ti9O20, 0.68CaTiO3-0.32Ca(Zn1/3Nb2/3)O3 ve Ba6-3x(Nd1- yBiy)8+2xTi18O54 x=2/3 and y=0.07) katı hal yöntemiyle sentezlenmiş ve mikrodalga rezonatör uygulamaları için kuru presleme ile başarıyla üretilmişlerdir. Daha sonra, seramiklerin yoğunlaşma, faz oluşumu, mikroyapı gelişimi, dielektrik ve mikrodalga özellikleri açısından karakterizasyonları yapılmıştır. Tüm sinterlenen seramikler için göreceli yoğunluk ≥97.35% olarak ölçülmüştür. Kendi en iyi sinterleme koşullarında sinterlenen her bir kompozisyonun 5 MHz'deki dielektrik sabitleri (kayıpları) CeO2- Cam için 1150˚C'de 21.36 (0.0040), SrNb2O6 için 1275˚C'de 28.87 (0.0047), Ba2Ti9O20 için 1300˚C'de 39.55 (0.0034), 0,68CaTiO3-0,32Ca(Zn1/3Nb2/3)O3 için 1400˚C'de 89.98 (0.0035) ve Ba6-3x(Nd1-yBiy)8+2xTi18O54 x=2/3 y=0.07 için 1320˚C'de 92.04 (0.0053)'dir. CeO2-Cam (ağ. %5) kompozisyonu literatürde ilk kez çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
New research and developments on microwave communication result in a rising demand for dielectric resonators. Dielectric oxide ceramics are used as filters, oscillators in a variety of applications from mobile phones to global positioning systems. It has also played an important role in the microwave wireless communications industry by reducing the size and cost of the antenna components. In this study, dielectric ceramic compositions (i.e., CeO2-Glass (5 wt.%, Al2O3-SiO2-CaO based), SrNb2O6, Ba2Ti9O20, 0.68CaTiO3-0.32Ca(Zn1/3Nb2/3)O3 and Ba6-3x(Nd1 yBiy)8+2xTi18O54 x=2/3 and y=0.07) with various dielectric constants between 20 and 100 were synthesized by solid state method and successfully fabricated by dry pressing. The ceramics were then characterized for densification, phase formation, microstructure evolution, dielectric and microwave properties. XRD proved the desired phase formation for all compositions. All sintered samples had a relative density ≥97.35%. Dielectric constants (losses) at 5 MHz at the best sintering conditions for each composition were 21.36 (0.0040) at 1150˚C for CeO2-Glass, 28.87 (0.0047) at 1275˚C for SrNb2O6, 39.55 (0.0034) at 1300˚C for Ba2Ti9O20, 89.98 (0.0035) at 1400˚C for 0.68CaTiO3-0.32Ca(Zn1/3Nb2/3)O3 and 92.04 (0.0053) at 1320˚C for Ba6-3x(Nd1-yBiy)8+2xTi18O54 x=2/3 y=0.07. The CeO2-Glass (5 wt.%) composition was studied for the first time in literature.