Analysis of safety and quality management problems and suggested solutions in the field of construction
İnşaat alanında güvenlik ve kalite yönetimi sorunlarının analizi ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 821628
  2. Yazar: SAYED MANSOOR IBRAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALAH HAJISMAIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, inşaat sektöründe güvenlik ve kalite yönetimi ile ilgili sorunların ve özellikle Afganistan'a yönelik olası düzeltmelerin analizini yapmaktı. Güvenlik ve kalite kontrol, proje yöneticilerinin giderek daha fazla ilgilenmeye başladığı iki konu olarak tanımlanmıştır. İnşa edilmiş bir tesiste kusurlar veya arızalar varsa maliyetli onarımlar gerekebilir. Tesis operasyonlarını etkileyecek küçük kusurlarda bile yeniden yapılandırma gerekebilir. Bunu gecikmeler ve artan harcamalar takip eder. Arızalar en kötü ihtimalle ölümlere veya ciddi yaralanmalara neden olabilir. Çalışmanın sonuçları, inşaatla ilgili kazaların da ciddi masraflara ve insan kayıplarına yol açabileceğini göstermiştir. Artan doğrudan harcamalar nedeniyle, sigorta, muayene ve düzenleme dolaylı maliyetleri hızla artıyor. İyi bir proje yöneticisi, görevin ilk seferinde doğru yapılmasını ve projede önemli bir kaza olmamasını sağlamak için çaba harcar.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to conduct analysis of issues with safety and quality management in the construction industry and potential fixes specifically for Afghanistan. Safety and quality control have been identified as two issues that project managers are becoming more and more concerned about. Costly repairs may be necessary if a built facility has flaws or fails. Reconstruction may be necessary even in the case of small flaws, which would affect facility operations. Delays and increased expenditures follow. Failures might, at worst, result in fatalities or serious injuries. The results of the study showed that construction-related accidents can also lead to serious expenses and human casualties. Due of the higher direct expenditures, insurance, inspection, and regulation, indirect costs are rising quickly. A good project manager makes an effort to guarantee that the task is done correctly the first time and that there are no significant accidents on the project.