The meaning of ideology: A comparative analysis of George Orwell's Animal Farm and Yaşar Kemal's The Sultan of the Elephants and Red Bearded Lame Ant
İdeolojinin anlamı: George Orwell'in Hayvan Çiftliği ve Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca'nın karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 821646
  2. Yazar: ECE ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada George Orwell'in Hayvan Çiftliği romanı ile Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca romanları, Georg Lukács, Terry Eagleton ve Lucien Goldmann'ın Marksist edebiyat kuramı ekseninde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, farklı coğrafyalardan, milliyetlerden ve geleneklerden gelen bu yazarların Marksist edebiyat geleneğinden nasıl etkilendiklerini incelemektedir. İki romandaki kişiler, özellikleri/profilleri, geçirdikleri değişimler ve kendi hikayelerindeki sonları açısından karşılaştırılır. Eserlerin özellikleri, yazarların hayatları üzerinden de incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın kuramsal ve ikinci bölümünde ideoloji ve sosyolojinin romandaki anlamı ve romanlardaki ilk yansımaları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde modern dönem yazarı George Orwell'in biyografisi ve Hayvan Çiftliği romanındaki sosyolojik unsurların yanı sıra ideolojik unsurlar, dördüncü bölümde Yaşar Kemal'in biyografisi ve Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca adlı romanında yer alan ideolojik unsurların yanı sıra sosyolojik unsurlar incelenmiştir. Beşinci bölüm, bu çalışmanın amacı olan iki romanın tematik ve üslup yönünden karşılaştırmalı bir incelemesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the novels Animal Farm by George Orwell and The Sultan of the Elephants and Red Bearded Lame Ant by Yaşar Kemal are analysed comparatively through the Marxist literary theory benefiting from Georg Lukács, Terry Eagleton and Lucien Goldmann. This study examines how Orwell and Kemal from different geographies, nationalities and traditions have been influenced by the Marxist literary tradition. The figures in the two novels are compared according to their characteristics/profile, the changes they have gone through, and the protagonists' endings in their own story. The features of the works have been also examined through an analysis of the writers' lives. In the theoretical part, the meaning of ideology in novels, and its reflections have been evaluated. The topic of the third part will be George Orwell's biography as a writer of the modern period, and the ideological elements as well as sociological ones in Animal Farm; in the fourth part, the biography of Yaşar Kemal and the ideological elements as well as sociological ones in his novel The Sultan of the Elephants and Red Bearded Lame Ant will be studied. The fifth chapter is about a comparative thematic and stylistic analysis of the two novels, which also is the aim of this work.