Yürütmenin güçlenmesi eğilimi karşısında garantör kurumlar
Guarantor institutions in the age of strengthen of the executive branch
- Tez No: 821647
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Devlet iktidarının sınırlandırılmasına yönelik geliştirilen teori ve araçların en önemlilerinden olan kuvvetler ayrılığı teorisi, zamanla ortaya çıkan yürütmenin güçlenmesi eğilimi karşısında tartışılır hale gelmiştir. Yürütmenin diğer organlar karşısında güçlenmesi çeşitli şekillerde ve her ülkede kendine özgü koşullarda gerçekleşmiştir. Seçim komisyonu, ombudsmanlık, yolsuzlukla mücadele komisyonu, insan hakları komisyonu, sayıştay, merkez bankası ve istatistik büroları gibi kurumlardan oluşan garantör kurumlar güçlenen yürütmenin panzehri olma iddiasıyla ortaya çıkmıştır. Uzmanlık, bağımsızlık, hesap verilebilirlik, anayasallık ve anayasal normları teminat altına alma gibi özelliklere sahip bu kurumlar, yürütmeyi doğrudan denetleyerek kendilerini yürütmenin karşısında konumlandırmaktadır. Sahip oldukları bu özellikler sebebiyle garantör kurumlar, dördüncü kuvvet teorisine konu olmuşlardır. Bu teoriye göre yürütmeyi bizzat denetleyerek sınırlandırmaya çalışan garantör kurumların, klasik kuvvetler ayrılığı yapısına, yürütmeye eş güçte ve dengeleyici bir kuvvet olarak dahil edilmesi hedeflenmektedir. Böylece etkisizleşen kuvvetler ayrılığı düşüncesi tekrar sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The theory of the separation of powers, which is one of the most important theories and tools developed for the limitation of state power, has become controversial in the face of the tendency to strengthen the executive that has emerged over time. The strengthening of the executive over other bodies has taken place in various ways and in a unique way in each country. The guarantor institutions, such as the electoral commission, the ombudsman's office, the anti-corruption commission, the human rights commission, the court of auditors (the auditor general), the central bank and the statistical bureaus, have emerged with the claim of being the antidote to the strengthening executive. These institutions, which have characteristics such as expertise, independence, accountability, constitutionality and guaranteeing constitutional norms, position themselves in opposition to the executive by directly controlling the executive. Because of these characteristics, the guarantor institutions have been the subject of the theory of the fourth branch. According to this theory, it is aimed to include the guarantor institutions, which try to limit the executive by supervising it itself, as a balancing force equivalent to the executive in the classical separation of powers structure. Thus, the idea of the separation of powers, which has become ineffective, will be restored.