Grafik tasarım aktivizmi bağlamında döngüsel tasarım ve tasarım eğitimine etkisi
Circular design in the context of graphic design activism and its effect on design education
- Tez No: 821654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HABİBE MUTAF BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Döngüsel Ekonomi (DE) ve Tasarım kavramı, Avrupa ülkelerindeki birçok akademik eğitim kurumunda öne çıkan bir konu haline geldi. Grafik tasarımın da daha sürdürülebilir bir dünya için DE.'ye geçişin ürün ve üretim kalitesi boyutunu desteklemesi ve hizalanması gerekir. Bununla birlikte, literatürde DE kavramını lisans düzeyinde grafik tasarım müfredatına dahil etmeye yönelik bir girişime rastlanmamaktadır. Bu tez, bir güzel sanatlar fakültesinde, Döngüsel Ekonomi ve Tasarıma yönelik yapılandırılmış grafik tasarım öğretimi aktivitelerinin ilk sonuçlarını sunmaktadır. Araştırma ve tasarım eğitiminin entegrasyonu, öğrencilere disiplinler arası bir öğrenme ortamı sağladı. Öğrenciler, tasarım sürecinin erken aşamalarında zorlukları bütüncül ve sistematik bir bakış açısıyla ele almaları gerektiğini anladılar. Ayrıca durum çalışması kapsamında öğrenciler tarafından geliştirilen döngüsel çözümlerin paydaşlar tarafından sürdürülülebilirlik hedeflerine ulaşmak için etkili birer seçenek olarak görüldüğüne dair kanıt sağladı.
Özet (Çeviri)
The concept of Circular Economy and Design has become a significant topic in many academic education institutions in European countries. Graphic design also needs to support and align with the product and production quality dimension of the transition to the Circular economy for a more sustainable world. However, there is no attempt in the literature to include the concept of DE in the undergraduate graphic design curriculum. This thesis presents the first results of graphic design teaching activities which is structured with Circular Economy and Design in a faculty of fine arts. The integration of research and design education provided students with an interdisciplinary learning environment. Students understood that in the early stages of the design process they needed to address challenges from a holistic and systematic perspective. It also provided evidence that circular solutions developed by students as part of the case study were viewed by jury as effective alternatives for achieving sustainability goals.