Grafik tasarımda dergi kapağı bağlamında ray gun örneği
The example of ray gun in the context of magazine cover in graphic design
  1. Tez No: 875629
  2. Yazar: YILDIZ ÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU PARTEN ALTUNCU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Grafik tasarımın tarihinde, dergi kapakları sadece içeriği tanıtan görsel iletişim araçları olmanın ötesine geçmiştir. Aynı zamanda bir derginin kimliğini belirleyerek okuyucular üzerinde kalıcı etkiler bırakmış ve dergiyi diğerlerinden ayıran özgün bir imaj yaratmıştır. Bu kapaklar, toplumsal, kültürel ve teknolojik faktörlerin etkisiyle şekillenmiş, tarih boyunca farklı dönemlere ve tasarım akımlarına göre değişim geçirmiştir. 19. yüzyılın başlarında kapaklarda yoğunlukla el yazısı benzeri, detaylı ve süslü tipografiler kullanılmıştır. Bu dönemde kapaklar, estetik ve zarafeti ön plana çıkaran, ince işlenmiş tasarımlarla dikkat çekiyordu. El yazısına benzer bu tipografik stiller, kapaklara sanatsal bir hava katarken, aynı zamanda dönemin estetik anlayışını yansıtıyordu. 1960'lar ve 1970'lerdeki sosyal hareketler, dergi kapaklarına aktivizmi yansıtan tasarımlar olarak yansımış ve toplumsal değişimleri görmezden gelmemiştir. Bu tasarımlar, sadece göze hoş gösterme kaygılarıyla değil, aynı zamanda toplumsal değişimleri ve mücadeleleri görmezden gelmeyen, okuyuculara güçlü mesajlar veren bir anlayışla oluşturulmuştur. Bu bağlamda, dergi kapakları bu dönemde toplumsal değişimlerin ve hareketlerin aynası haline gelmiş, sadece estetik unsurlar içeren grafik tasarım ürünleri değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel belleğin de görsel yansımaları olmuştur. Zaman içinde sanat akımları, dergi kapak tasarımlarını önemli ölçüde etkilemiş ve her döneme özgü gözlemlenebilir, görsel stiller yaratmıştır. Örneğin, Art Deco'nun süslü detayları ve Minimalizm'in sade çizgileri, kapaklara belirgin bir estetik katmıştır. Bu değişimler, dergi kapaklarının tarihsel gelişiminde toplumların sosyal yapısını yansıtan izler taşımaktadır. Zaman içinde sanat akımları, dergi kapak tasarımlarını önemli ölçüde etkilemiş ve her döneme özgü gözlemlenebilir, görsel stiller yaratmıştır. Örneğin, Art Deco'nun süslü detayları ve Minimalizm'in sade çizgileri, kapaklara belirgin bir estetik katmıştır. Bu değişimler, dergi kapaklarının tarihsel gelişiminde toplumların sosyal yapısını yansıtan izler taşımaktadır. Her bir sayının kendine özgü tasarımı, sanatsal özgürlüğe ve tasarımda özgünlüğe vurgu yapan tipografik yaklaşımlar açısından incelenmiştir. David Carson, kapak tasarımlarında tipografinin sınırlarını alışılmadık yöntemlerle zorlamış ve okuyucunun dikkatini çeken estetik deneyimler sunmuştur. Kolaj, dekolej, baskı ve elle yapılan özgün teknikleri kullanarak tasarladığı dergi kapakları, metin yerleştirme ve renk kullanımındaki cesur karşıt tavrı ile tipografiye yeni bir perspektif getirmiştir. Bu yenilikçi teknikler, dergi kapaklarının etkileyiciliğini artırmış ve tasarım dünyasında kalıcı izler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of graphic design, magazine covers have transcended their initial function as mere visual communication tools to promote content. They have played a pivotal role in establishing a magazine's identity, leaving lasting impressions on readers and creating a unique image that sets each publication apart from others. These covers have been shaped by social, cultural, and technological factors, evolving through different periods and design movements over time. In the early 19th century, magazine covers predominantly featured intricate and ornate typography resembling handwritten scripts. These covers emphasized aesthetics and elegance, capturing attention with finely crafted designs. This typographic style not only added an artistic flair to the covers but also reflected the prevailing aesthetic sensibilities of the era. During the 1960s and 1970s, social movements significantly influenced magazine cover designs. These decades saw the emergence of covers that reflected activism and societal changes, moving beyond mere visual appeal to deliver powerful messages to readers. These designs mirrored the social changes and struggles of the time, making magazine covers a reflection of societal transformations and movements. In this context, magazine covers became not only graphic design products with aesthetic elements but also visual representations of social and cultural memory. Over time, various art movements have profoundly influenced magazine cover designs, creating distinct visual styles observable in each era. For instance, the ornate details of Art Deco and the clean lines of Minimalism have imparted a noticeable aesthetic to magazine covers. These changes have left traces of the social structures of their respective periods in the historical development of magazine covers. Each issue's unique design has been examined in terms of its emphasis on artistic freedom and originality in design, particularly through typographic approaches. David Carson, in particular, has pushed the boundaries of typography in his cover designs, offering unconventional and aesthetically captivating experiences. Using techniques such as collage, decollage, printing, and hand-crafted methods, Carson's magazine covers featured bold contrasts in text placement and color usage, providing a new perspective on typography. These innovative techniques have enhanced the impact of magazine covers, leaving a lasting mark on the design world.