Üreter taşlarında herbal tedavilerin şok dalga litotripsi sonrası taşsızlık oranı üzerine etkisi
The effect of herbal treatments on the stone-free rate after shock wave lithotripsy in ureteral stones
  1. Tez No: 821705
  2. Yazar: SANAN ASGARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN BEDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Üriner sistem taş hastalığı üriner patolojiler arasında üçüncü en sık karşılaştığımız patolojidir. Üriner sistem taş hastaları genellikle yan ağrısı, kusma ve bazen ateş şikâyeti ile hastaneye başvurabildikleri gibi asemptomatik de olabilirler. Takipsiz hastalar taşın spontan pasajının sağlanamadığı durumlarda piyelonefrit, kronik böbrek hastalığı ve böbrek hücreli karsinom açısından risk altındadır. Bu yüzden üriner sistem taş hastalığının takip ve tedavisi yakından takip edilmesi gereken önemli bir klinik durumdur. SWL ile MET'in kombine kullanımı ile daha yüksek taşsızlık oranı elde edildiğine dair çalışmaların mevcuttur. Herbal ilaçların spontan pasajı arttırdığını gösteren çalışmaların olması SWL ile kombine kullanımının araştırılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada SWL yapılan hastalarda herbal ilaçların taşsızlık oranı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif olarak tasarlanan çalışmamız Temmuz 2018 ile Temmuz 2022 tarihleri arasında renal kolik nedeni ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji polikliniğine başvurup üreter taşı tanısı alan ve tedavi amaçlı SWL planlanan hastaları kapsamaktadır. Çalışmaya dahil edilen hastalardan herbal ilaç kullananlar ile herbal ilaç kullanmayanlar demografik özellikleri, taşsızlık oranı, taş düşürme süresi, taş boyutu, taş lokasyonu, taşın tarafı, SWL seans sayısı açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary system stone disease is the third most common pathology among urinary pathologies. Urinary system stone patients may apply to the hospital with complaints of flank pain, vomiting and sometimes fever, or they may be asymptomatic. Patients without follow-up are at risk for pyelonephritis, chronic kidney disease and renal cell carcinoma in cases where spontaneous passage of the stone cannot be achieved. Therefore, the follow-up and treatment of urinary system stone disease is an important clinical condition that should be followed closely. There are studies showing that a higher stone-free rate is achieved with the combined use of SWL and MET. The existence of studies showing that herbal drugs increase spontaneous passage has led to the investigation of their combined use with SWL. In this study, we aimed to investigate the effect of herbal medicines on stone-free rate in patients who underwent SWL. Material and Methods: Our retrospective study includes patients who were diagnosed with ureteral stones and were scheduled for SWL for treatment, who applied to the Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Urology outpatient clinic due to renal colic between July 2018 and July 2022. Among the patients included in the study, those who used herbal medicine and those who did not use herbal medicine were compared in terms of demographic characteristics, stonefree rate, stone removal time, stone size, stone location, stone side, and number of SWL sessions.