Innovative concrete block solutions for reconstruction
Yeniden yapılaşmada yenilikçi beton blok tuğla önerileri
  1. Tez No: 821710
  2. Yazar: AHMAD ASWAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT CEM YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MERCİMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geri dönüştürülmüş malzemelerin endüstride birçok yönden önemli değeri bulunmaktadır. Yönetimler, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması ile ekonomi ve çevrecilik bakımından fayda sağlamaktadırlar. Geri dönüştürülmüş agrega gibi yapısal atıkların yeniden kullanılması ile atıkların neden olduğu olumsuz çevresel etkiler azaltılabilmektedir. Geri dönüştürülmüş inşaat malzemelerinin kullanımı çeşitli yapı inşaatlarında hem maliyet hem de süre bakımından olumlu katkı sağlayabilmektedirler. Son yıllarda, geleneksel ve sürdürülebilir yapılarda geleneksel tuğla yerine kilitli tuğla kullanımı alternatif bir yöntem olarak özellikle savaş ve afetin gerçekleştiği farklı ülkelerde yaygın hale gelmiştir. Geleneksel tuğlalarda olduğu gibi kilitli tuğlalar da betondan üretilebilmektedir. Kilitli beton tuğlalarda geri dönüştürülmüş agregaların kullanılması yapı maliyetinin ve moloz yığınlarının azalmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, çevreci bir yaklaşımla yapı inşaatında harcanan zamanı ve maliyeti azaltmayı amaçlayan yeni bir tasarıma sahip geri dönüştürülmüş beton agregalı kilitli beton tuğla geliştirebilmek için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Buna göre, çalışmada tasarlanan kilitli beton tuğlalar geri dönüştürülmüş agrega kullanılarak manuel olarak üretilmiş ve üretilen bu tuğlalar harçsız olarak kolayca dizilerek küçük duvarlar oluşturulmuştur. Deneylerde, doğal veya geri dönüşüm agregalı kilitli beton tuğlaların tekil olarak basınç testlerinin yanı sıra % 100 yeni agregalı veya % 100 geri dönüşüm agregalı kilitli beton tuğlalarla üretilen küçük duvar numuneleri eksenel basınç yükü altında test edilmişlerdir. Deney sonuçları basınç dayanımı, oluşan deplasman ve kırılma şekli bakımından değerlendirilmiştir. Elde edilen deney sonuçlarına göre hem yeni hem de geri dönüşüm agregalı kilitli beton tuğlalarla üretilen küçük duvar ortalama basınç dayanımlarının örnek olarak ele alınan Suriye yönetmeliğindeki standartları karşılayacak kadar büyük çıktığı görülmüştür. Küçük duvar numunelerinde oluşan deplasman değerleri kabul edilebilir veya bazılarında ihmal edilebilir düzeyde çıkmışlardır. Çalışma sonunda tasarlanan yeni veya geri dönüşüm agregalı kilitli beton tuğlaların geleneksel tuğlalara göre özellikle afet ve savaş sonrası bölgelerde iyi bir alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recycling materials have a significant value in the industry in various aspects. Administrations have been making use of the recycling materials economically and environmentally. By reusing construction waste materials like recycled concrete aggregates, the negative environmental impact of the waste materials can be reduced. The usage of the recycled construction materials can be cost and time effective in various type of construction applications. In recent years, interlocking blocks have been commonly spread in different countries to be an alternative method to conventional blocks for traditional and sustainable buildings, especially in post war/disaster countries. Like the traditional blocks, interlocking blocks can be produced by concrete. The usage of the recycled concrete aggregates in the manufacturing of the interlocking concrete blocks reduces the construction cost and the size of debris. In this thesis, an experimental study conducted to innovate a new design of interlocking concrete block containing recycled aggregates by reducing the consumed time and cost in construction together with an environmental approach. According to this, the designed interlocking concrete blocks were produced manually by using recycled aggregate and wallettes were easily built with a mortarless mechanism by stacking the blocks without any mortar layers. In the experiments, beside the individual compression tests of the two types of interlocking concrete blocks with natural and recycled aggregates, wallette samples produced by interlocking blocks containing either 100 % natural aggregates or 100 % recycled aggregates were tested under the axial compressive loading. The experimental results were assessed by considering the compressive strength, displacement, and failure mode. According to the obtained experimental results, it was noticed that the average compressive strengths of the wallettes produced with natural or recycled aggregate interlocking concrete blocks were large enough to meet the standards in the Syrian regulations, which is considered as an example reference. The resulting displacement values were acceptable and could be negligible in some wallette specimens. At the end of the study, it was concluded that the innovated interlocking concrete blocks with both normal or recycled aggregate could be a good alternative to traditional blocks, especially in post disaster or post war areas.