Risk assessment in the context of modern methods of construction leveraging data analytics
Veri analitiği kullanarak modern inşaat yöntemleri için risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 821727
  2. Yazar: ALI TATARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
As the construction industry moves towards more innovative, sustainable, and faster construction techniques, Modern Methods of Construction (MMC) has been regarded as a solution for meeting these demands. Nonetheless, under immense pressure, decision-makers' opposition caused by oblivious stakeholders makes for tenuous circumstances for innovation. Yet, the literature lacks a comprehensive approach for cost overruns risk assessment of implementing MMC. The study, therefore, aims to encourage the further take-up of offsite MMC in future projects of the housing sector by primarily soliciting opinions from experienced professionals. In achieving this endeavor, the study (1) identified and prioritized risk factors; (2) revealed the underlying categories; (3) proposed ways to prioritize risks; and lastly (4) developed an AI-based risk assessment model. Through the adoption of the generative adversarial networks, an Artificial Neural Networks (ANN) model will also be developed. Study findings revealed the significant dissimilar criticality levels of risk factors. The top seven most risky factors are Safety Hazards, Direct Costs, Poor Understanding, Quality Monitoring, Scheduling and Planning, Site Layout, and Machinery and Technology with an overall frequency of occurrence of 0.736, 0.733, 0.730, 0.725, 0.708, 0.705, and 0.702, respectively. The study brings to light the inadequacy of the current industry and indicates that future research opportunities lie in the adoption of MMC. The study adds value to the literature by exploring and capturing hidden trends and patterns related to conditional dependence between risk factors. The results aid the industry stakeholders to prioritize risk factors to develop risk response measures. Accordingly, decision-makers will be capable to distribute the contingency budget on more uncertain events, which will potentially facilitate achieving project objectives and avoid racking up substantial losses.
Özet (Çeviri)
İnşaat sektörü daha yenilikçi, sürdürülebilir ve daha hızlı inşaat tekniklerine doğru ilerlerken, Modern İnşaat Yöntemleri (MİY) bu talepleri karşılamak için bir çözüm olarak görülmektedir. Bununla birlikte, paydaşların ilgisiz olması ve karar vericiler üzerinde yaratılan baskı ortamı inovasyon (yenilik) için zayıf koşullar yaratmaktadır. Bununla birlikteliteratür, MİY'nin uygulanmasının maliyet aşımları risk değerlendirmesi için kapsamlı bir yaklaşımdan yoksundur. Bu nedenle çalışma, öncelikle deneyimli profesyonellerin görüşlerini alarak konut sektörünün gelecekteki projelerinde saha dışı MİY'nin daha fazla ele alınmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez çalışması kapsamında (1) risk faktörleri önceliklendirme ile belirlenmekte 2) temel kategoriler ortaya çıkarılmakta; (3) riskleri öncelik sırasına koymak için çeşitli yollar önerilmektedir; ve son olarak (4) yapay zeka tabanlı bir risk değerlendirme modeli geliştirilmektedir. Generative Adversarial Networks yönteminin benimsenmesiyle, bir Yapay Sinir Ağı modeli de geliştirilmektedir. Çalışma bulguları, risk faktörlerinin önemli derecede farklı kritiklik düzeylerini ortaya çıkarmaktadır. En riskli ilk yedi faktör, oluşum sıklığı sırasıyla 0.736, 0.733, 0.730, 0.725, 0.708, 0.705 ve 0.736, 0.733, 0.730, 0.725, 0.708, 0.705 ve 0.702 olmak üzere İş Güvenliği Tehlikeleri, Doğrudan Maliyetler, Yetersiz Anlayış, Kalite İzleme, Programlama ve Planlama, Saha Yerleşimi, ve son olarak Makine ve Teknoloji olarak belirlenmiştir. Çalışma, mevcut endüstrinin yetersizliğine ışık tutmakta ve gelecekteki araştırma fırsatlarının MİY'nin benimsenmesinde yattığını göstermektedir. Çalışma, risk faktörleri arasındaki koşullu bağımlılıkla ilgili gizli eğilimleri ve örüntüleri keşfederek ve yakalayarak literatüre değer katmaktadır. Sonuçlar, sektör paydaşlarının risk yanıt önlemleri geliştirmek için risk faktörlerine öncelik vermelerine yardımcı olmaktadır. Buna göre, karar vericiler, potansiyel olarak proje hedeflerine ulaşmayı kolaylaştıracak ve önemli kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak daha belirsiz olaylara beklenmedik durum bütçesini dağıtabilecektir.