Thermodynamical properties of bosons and fermions for lattice motivated dispersion relationships
Kafes yapılarından hareketle elde edilen dağılım ilişkisi için bozonlar ve fermiyonların termodinamik özellikleri
- Tez No: 821726
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK, PROF. DR. LEVENT AKANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde akustik ve optik fononlar için sicimlerin veya optik fononlar için n-boyutlu sistemlerin basit harmonik hareketlerini inceleyeceğiz. Akustik modlar için sadece bozonik basit harmonik hareketleri, optik modlar için ise hem bozonik hem fermiyonik basit harmonik hareketleri üzerinde durduk. Optik modlar için her iki durumda da problemin tek bir titreşime indirgendiğine şahit olduk. Optik fermiyonik sistemler için, negatif sıcaklıklarla karşı karşıya kaldık. Her iki durumda da T → 0 veya T → ∞ için doğru sınır değerlerini elde ettik. Akustik modlar için Mellin transformları, Euler'e ait bir toplam formül ve iki diğer analitik metod kullanarak fonksiyona ait diğer termodinamik büyüklükleri hesapladık. Bu durumda da T → 0 veya T → ∞ için doğru sınır değerlerini elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied the coupled simple harmonic oscillator physics of one-dimensional strings, for acoustical phonons, and n-dimensional physics for the optical case (for arbitrary n). For the acoustical modes, we have calculated only the Bosonic Simple Harmonic Oscillator (BSHO), for the optical mode, we have included both BSHO and Fermionic Simple Harmonic Oscillator (FSHO). For the optical modes, for both BSHO's and FSHO's, we have found that the problem is reduced to the physics of a single oscillator with a partial vibration frequency. For the FSHO's in the optical cases, we have encountered the presence of negative temperatures for all n. In both cases, we have discovered the presence of correct asymptotical behavior as T → 0 and T → ∞. In the acoustical case, we have used Mellin Transform and a summation formula due to Euler to calculate the partition function and the thermodynamical properties thereof. Again we have obtained the correct asymptotical behavior as T → 0 and T → ∞. We note that whenever possible, we have included more than one method of calculation and obtained similar results