Bilgi teknolojileri kullanımı ile insan kaynakları yönetimi performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between the use of information technologies and the performance of human resources management
- Tez No: 821734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı; bilgi teknolojileri (BT) kullanımı, insan kaynakları yönetimi (İKY) işlevsel performansları ve örgütsel performansın sosyodemografik özelliklere göre (cinsiyet, eğitim durumu, bilgisayar kullanımı konusundaki eğitim durumu ve bu eğitimin nereden alındığı, kurumda ve meslekte toplam çalışma süresi) farklılaşıp farklılaşmadığı ve bilgi teknolojileri kullanımı ile insan kaynakları yönetimi işlevsel performansları ve bilgi teknolojileri kullanımı ile örgütsel performans arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma evrenini, hastanede görev yapan 80 idari personel oluşturmuştur. Araştırmada evrenin tamamına ulaşılması planlanmış, fakat evrenin %75'ine ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Tanımlayıcı Bilgiler”kısmının yanı sıra“Bilgi Teknolojilerinin Kullanımı”,“İnsan Kaynakları Yönetiminin İşlevsel Performansları”ve“Örgütsel Performans”başlıkları altında toplam dört bölümden oluşan Lee (2008) tarafından geliştirilen, orijinal adı“The IT – HRM Survey Questionnaire”olan "BT – İKY Araştırma Anketi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; BT kullanımı, İKY işlevsel performansları ve örgütsel performans ile katılımcıların sosyodemografik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ölçeğin alt boyutları olan BT kullanımı, İKY işlevsel performansları ve örgütsel performans arasında anlamlı farklılıklar saptanmış, kurumdaki BT kullanımı düzeyi arttığında İKY'nin işlevselliğinin ve örgütsel performansın arttığı saptanmıştır. Kurumlar; amaçlarına ulaşmak, faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde yürütebilmek için bilgi teknolojileri sistemlerini süreçlerine dahil etmeleri onlara rekabet avantajı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether information technology (IT) use, human resource management (HRM) functional performances and organizational performance differ according to sociodemographic attributes (gender, educational level, level of training in computer use and where this training was received, total working time in the organization and profession) and to determine the relationship between IT use and HRM functional performances and between IT use and organizational performance. The study population consisted of 80 administrative staff working in the hospital. It was planned to reach the whole population, but 75% of the population was reached. As a data collection instrument,“The IT - HRM Survey Questionnaire”, originally titled“The IT - HRM Survey Questionnaire”developed by Lee (2008), which consists of four sections in total under the titles of“Use of Information Technologies”,“Functional Performance of Human Resources Management”and“Organizational Performance”, as well as“Descriptive Information”section, was used. According to the research findings, no significant relationship was found between sociodemographic attributes of the participants and IT use, HRM functional performances, organizational performance. Significant differences were found among the sub-dimensions of the scale, namely IT use, HRM functional performances and organizational performance, and it was found that the functionality of HRM and organizational performance increased when the level of IT use in the organization increased. Organizations can provide competitive advantage by including information technology systems in their processes in order to achieve their goals and carry out their activities effectively and efficiently.