V bükme işleminde sac metalin geri esneme davranışının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of springback behavior of sheet metal in V die bending process by finite element method
- Tez No: 821735
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
V bükme günümüzde birçok alanda kullanılan sac metal şekillendirme yöntemlerinden birisidir. Bütün malzemeler sınırlı bir elastisite modülüne sahip olduğundan bükme sonucu plastik deformasyona uğrayan malzeme ilk haline dönmeye çalışır ve buna geri esneme denmektedir. Geri esnemeden dolayı istenen geometride parçalar elde edilememektedir. Bu nedenle istenen geometride parçalar elde edebilmek için geri esneme miktarının giderilmesi veya asgari seviyeye indirilmesi gerekir. Deneysel çalışmalarla, matematiksel analizlerle ve sonlu elemanlar yöntemiyle geri esneme miktarı tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada ABAQUS programı kullanılarak geri esnemenin tespitinin yapılması amaçlanmaktadır. Önceki bir çalışmanın deney şartları ABAQUS programına aktarılmış olup simülasyon sonuçları deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Üç farklı bükme açısında, iki farklı zımba uç yarıçapında, iki farklı malzeme kalınlığında ve üç farklı malzeme türünde toplamda 36 adet sonlu elemanlar analiz sonucu deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V-bending sheet metal forming method is widely used in many fields. However, due to the limited elastic modulus of all materials, the material that undergoes plastic deformation during bending tends to return to its original state, resulting in what is known as springback. This phenomenon makes it difficult to obtain parts with the desired geometry. To overcome this issue, it is necessary to either eliminate or minimize springback. This can be achieved through experimental studies, mathematical analyses and the finite element method. The aim of this study is to use the ABAQUS program to determine the amount of springback. The experimental conditions from a previous study were applied to the program and the simulation results were then compared with the experimental results. The study included a total of 36 finite element analyses that were carried out using three different bending angles, two different punch radii, two different material thicknesses and three different material types.