Manyeto-eğirme yöntemiyle kemik doku mühendisliği iskeleleri üretimi
Production of bone tissue engineering scaffoldsvia magneto-spinning
- Tez No: 821798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada bir kemik doku mühendisliği ürünü olarak nitelendirilebilecek BG (biyocam), PCL (polikaprolakton) ve MNP (manyetik nanopartikül) içerikli doku iskelesi ile tümleşik BMSC (kemik iliği kök hücreleri) üzerine çalışılmıştır. Bu kapsamda öncelikli işleve uyumlu olduğu literatürce tespit edilmiş biyomalzemelerin sentezi tekrarlanabilir şekilde üretilmiş ve karakterizasyonları tamamlanmıştır. Eş zamanlı olarak yüzeylerin karakterizasyonu ve hücre tutunma görüntüleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), malzemelerin içeriği Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) yardımıyla karakterize edilmiştir. Boyut analizi için Zeta Sizer'dan yararlanılmış ve literatür ile uyumu denetlenmiştir. Böylelikle malzemenin hedeflenen işleve uygunluğu saptanarak fiber bazlı doku iskelesi üretim yöntemleri üzerine odaklanılmıştır. İskele üretimi için elektroeğirme ve manyeto-eğirme yöntemleri birlikte değerlendirilmiş, yine bu malzemelerden türetilen fabrikasyon ürünler SEM ve Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) kullanılarak numune bölgesini oluşturan spesifik element unsurları saptanmıştır. Böylelikle ihtiyaç ve doğal dokudaki formasyon gözetilerek hazırlanan çift katlı doku iskelesi hazırlanmış ve hücre tutunması da gerçekleştirilerek yeni ve daha işlevli bir doku iskelesi modeli ortaya konmuştur. Tümleşik iskelenin alt kısmında (elektroeğrilmiş PCL+Biyocam+Oleik Asit) yüksek tutunma proliferasyon gözlenirken, üst kısmında (Manyeto-eğrilmiş PCL+MNP) hizalanmış fiberler üzerinde uzamsal morfoloji gösteren hücreler çeşitli yöntemlerle fotoğraflanmıştır. Nihai çıktı olarak, iki farklı eğirme yöntemi ile elde edilmiş çift katlı iskele viii modelinin kemik doku mühendisliği türev ürünleri açısından ciddi potansiyel taşıdığı tespit edilmiştir. Farklı hücre ve malzeme grupları ile eklemlenme kabiliyeti olan bu model doku mühendisliği alanında disiplinler arası ve yeni çalışmalara ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study is based on BMSC (bone marrow stem cells) seeded tissue engineering scaffolds containing BG (bioglass), PCL (polycaprolactone) and MNP (magnetic nanoparticle), which can be described as final product. In this context, the synthesis of biomaterials determined in the literature to be compatible with the primary function was produced in a reproducible manner and their characterizations were completed. Meanwhile, the characterization of the surfaces and cell adhesion images were characterized by scanning electron microscopy (SEM), the content of materials was characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS). Zeta Sizer was used for size analysis and its compliance with the literature was checked. Thus, the suitability of the material for the targeted function was determined and the focus was on fiber-based scaffold production methods. Electrospinning and magneto-spinning methods were used together for the production of scaffolds and the fabricated products derived from these materials were determined by using SEM and Energy Distribution Spectroscopy (EDS) to determine the specific elements forming the sample. Thus, a double-layered scaffold was prepared considering the need and the formation in the natural tissue and a new and more functional scaffold model was presented by realizing cell adhesion. High adhesion and relatively high proliferation were observed in the study in which control groups were preferred as pure polycaprolactone (PCL) scaffold and polystyrene (PS) cell culture dishes. Cells showing spatial morphology on aligned fibers in the upper part (Magneto-spun PCL+MNP) were photographed by various methods, while high affinity proliferation was observed in the lower part of the integrated scaffold (electrospun PCL+Bioglass+Oleic Acid). As the final output, it has been determined that the double-layer scaffold model obtained by two different spinning methods has a significant potential for bone tissue engineering derivative products. This model, which has the ability to articulate with different cell and material groups will shed light on interdisciplinary novel studies in the field of tissue engineering.