Yerli turistlerin destinasyon imaj algısı ile satın alma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Alaçatı örneği
Examination of the relationship between local tourists' destination image perception and purchase intention: Alaçati case
  1. Tez No: 821810
  2. Yazar: HAKAN PADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir destinasyonun gelişmesinde ve turistlerin ziyaretlerinde imaj en önemli unsurlardan birisidir. Özellikle satın alma niyetini etkileyen önemli bir faktördür. Bu araştırmada destinasyon imaj algısının satın alma niyeti üzerindeki etkisi Alaçatı'da incelenmiştir. Alaçatı'yı ziyaret eden yerli turistler üzerinde yapılan nicel araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve 454 anket ile analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre destinasyon imaj algısı ile satın alma niyeti arasında anlamlı ve pozitif ilişki bulunmuştur. Destinasyon imaj algısına yönelik yapılan farklılık analizlerinde 25-34 yaş grubunun, özel sektör çalışanı ve öğrencilerin, Alaçatı'ya günübirlik gelenlerin, kadınların ve bekârların diğer gruplarla anlamlı farklılıkları tespit edilmiştir. Ayrıca satın alma niyeti boyutunda 17.001 TL ve üzeri gelir elde edenlerin, günübirlik ziyaret edenlerin ve bekârların diğer gruplarla anlamlı farklılıkları bulunmuştur. Araştırmanın diğer sonuçları bulgular kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image is one of the most important factors in the development of a destination and the visit of tourists. It is an important factor influencing purchase intention. In this study, the effect of destination image perception on purchase intention was examined in Alaçatı. In the quantitative research on domestic tourists visiting Alaçatı, the survey method was used and analyzes were made with 454 questionnaires. According to the results of the research, a significant and positive relationship was found between destination image perception and purchase intention. In the difference analyzes for the destination image perception; significant differences were determined between the 25-34 age group, private sector employees and students, excursionist, women and singles with other groups. In addition, in the dimension of purchase intention, significant differences were found between those who earn 17.001 TL and above, excursionist and singles with other groups. Other results of the research are given in the findings section.