Coevolution index: A metric for tracking evolutionary coupling
Birlikte evrimleşme endeksi: Evrimsel bağlaşımı izlemek için bir metrik
- Tez No: 821884
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, yazılım sisteminin modüllerinin göreceli evrimsel bağlılığını ölçmek için yeni bir metrik olarak birlikte evrim indeksi CEI metriğini önermektedir. CEI tanımlanırken, bilim adamlarının üretkenliğini ve atıflarının etkisini ölçmek için kullanılan popüler h-indeks metriğinden esinlenilmiştir. Bir modülün CEI değerinin n olması için sistemde en az n diğer modülle birlikte n kez değiştirilmiş olması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, kod deposundaki kaynak dosyaları için otomatik CEI değeri hesaplayabilen bir araç geliştirilmiştir. Bu araç 7 farklı yazılım sisteminin kod depoları üzerinde uygulanmıştır. Sorunları çözmek için yüksek sayıda değişikliklere konu olan kaynak dosyalarının aynı zamanda yüksek CEI değerlerine sahip olma eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir. CEI ayrıca tanım gereği yazılım bakım çalışmaları için harcanan eforun ayak izini yansıtmaktadır. Dolayısıyla CEI, teknik borç faizini takip etmek için kullanılabilmekle birlikte, yazılım bakım yapılabilirliğini ve yeniden kullanılabilirliğini iyileştirmek için uygulanan yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında, belirli modüllere odaklanma konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a new metric, namely the coevolution index (CEI), for measuring the relative evolutionary coupling of modules of a software system. CEI is inspired by the h-index, which is a popular metric used for measuring the productivity and citation impact of scholars and scientists. CEI of a module is equal to n, which is the number of times it is modified together with at least n other modules of the system. We develop a script that can calculate CEI for source files in a code repository. We analyze the repository of 7 software systems. Source files that are subject to a high number of changes to address issues tend to have high CEI scores. CEI also reflects a relative footprint in maintenance efforts by definition. Hence, it can help in tracking technical debt interest and focusing the refactoring efforts for improving maintainability and reusability.