Diyabetik retinopati hastalığının teşhisinde evrişim ve dönüştürücü temelli derin öğrenme modellerinin karşılaştırılması
Comparison of convolution and transformer-based deep learning models in diagnosis of diabetic retinopathy disease
- Tez No: 947878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Diyabet hastalığı, pankreasın yeterince insülin hormonu üretememesi veya bu hormonunun görevini yapamaması nedeniyle organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanamadığı, kan şekeri seviyesinin yükselmesi (hiperglisemi) sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınlamış olduğu kronik hastalıklar raporuna göre diyabet hastalığı yoğunluk bakımından ilk sırada yer almaktadır. Tıp1 diyabet hastalığının yan etkilerinden birisi de beş sınıfı bulunan diabetik retinopati(DR) hastalığına neden olmasıdır. DR, diyabet yan etkisine bağlı olarak gözün arka kısmında yer alan ışığa duyarlı dokuda (retina) bulunan kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanan ve uzun süreli hiperglisemiye bağlı olarak körlüğe sebep olan bir göz rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası diyabet federasyonu (2021) diyabet atlası 10. Baskı verilerine göre körlüğe neden olan ilk üç hastalık arasında diyabet yer almaktadır. Bütün dünyadaki diyabet hastalarının yaklaşık %25'inde herhangi bir seviyede DR görülmektedir. Ülkemizde ortalama 2 milyon civarında diyabet hastası olup bu hastaların %25'inde DR mevcuttur. Bu çalışmada APTOS2019 veri seti kullanılarak evrişim ve dönüştürücü temelli derin öğrenme modelleri ile doktorların erken tanı koymasına yardımcı olacak bilgisayar destekli teşhis sistemi oluşturulmaktadır. Literatürde medikal görüntülerin sınıflandırılmasında sıklıkla tercih edilen, evrişim tabanlı VGG16, InceptionResNetV2, ResNet152V2, EfficientNetB0, MobileNetV2 ve dönüştürücü tabanlı Vision Transformer(Vit),VitMSN,Swin2 Transformer ve VitHybrid derin öğrenme modelleri kullanılarak veri arttırımsız iki ve veri arttırımlı ile veri arttırımsız beş sınıflı sınıflandırma yapılmıştır. Veri arttırmasız iki sınıflı sınıflandırmada kullanılan evrişim tabanlı VGG16 modeli doğruluk metrik değeri 0.97 çıktığından, veri arttırımsız beş sınıflı sınıflandırmada MobileNetV2 modeli doğruluk metrik değeri 0.80 elde edildiğinden ve veri arttırımlı beş sınıflı sınıflandırmada VGG16 modeli doğruluk 0.79 metrik değeri bulunduğundan dolayı en iyi modeller olmuştur. Kullanılan dönüştürücü temelli modellerden veri arttırmasız iki sınıflı sınıflandırmada Swin2 Transformer ve VitHybrid doğruluk metrik değeri 0.98 elde edildiğinden, veri arttırmasız beş sınıflı sınıflandırmada Swin2 Transformer doğruluk 0.85 metrik değeri çıktığından ve veri arttırımlı beş sınıflı sınıflandırmada VitHybrid modeli doğruluk 0.82 metrik değeri bulunduğundan dolayı en iyi modeller olmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes is defined as a chronic disease that occurs as a result of elevated blood sugar levels (hyperglycaemia), in which the organism cannot make sufficient use of carbohydrates, fats and proteins due to the inability of the pancreas to produce enough insulin hormone or the inability of this hormone to function. According to the chronic diseases report published by the World Health Organisation, diabetes ranks first in terms of intensity. One of the side effects of diabetes is that it causes diabetic retinopathy (DR), which has five classes. DR is defined as an eye condition caused by damage to the blood vessels in the light-sensitive tissue (retina) at the back of the eye due to the side effect of diabetes and causes blindness due to long-term hyperglycaemia. According to the data of the International Diabetes Federation (2021) Diabetes Atlas 10th Edition, diabetes is among the top three diseases that cause blindness. Approximately 25% of diabetic patients all over the world have DR at any level. In our country, there are approximately 2 million diabetic patients and 25% of these patients have DR. In this study, using the APTOS2019 dataset, a computer-aided diagnosis system is created to help doctors make early diagnosis with convolution and transformer-based deep learning models. Two-class classification without data augmentation and five-class classification with and without data augmentation were performed using convolution-based VGG16, InceptionResNetV2, ResNet152V2, EfficientNetB0, MobileNetV2 and transformer-based Vision Transformer (Vit), VitMSN, Swin2 Transformer and VitHybrid deep learning models, which are frequently preferred in the classification of medical images in the literature. The convolution-based VGG16 model used in the two-class classification without data augmentation was the best models since the accuracy metric value was 0.97, the MobileNetV2 model was the best model since the accuracy metric value was 0.80 in the five-class classification without data augmentation and the VGG16 model was the best model since the accuracy metric value was 0.79 in the five-class classification with data augmentation. Among the transformer-based models used, Swin2 Transformer and VitHybrid were the best models since the accuracy metric value of 0.98 was obtained in two-class classification without data augmentation, Swin2 Transformer accuracy metric value of 0.85 was obtained in five-class classification without data augmentation and VitHybrid model accuracy metric value of 0.82 was found in five-class classification with data augmentation.