An analysis of perceptual processes of students about their school environments through cognitive mapping: School environment in Nişantepe neighborhood
Öğrencilerin okul çevresine ilişkin algısal süreçlerinin bilişsel haritalama yoluyla irdelenmesi: Nişantepe Mahallesi
- Tez No: 821891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVŞET GÜL ÇANAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İstanbul'un mahalleleri, 60'lı yıllardan itibaren, 50'li yıllarda hızlı göç nedeniyle yeni yerleşim yerlerinin ortaya çıkmasıyla yeni bir kentsel form oluşmaya başladı. İstanbul'un kent merkezinde nüfus artmış, bu şekilde şehrin dış mahallelerine dağılmıştır. 2010 yılı itibariyle ise İstanbul'da başlayan kentsel yenileme projeleri, yalnızca İstanbul'un merkezini değil, çepere yayılan ve tüm mahalleleri etkileyen yeni bir mofolojik değişim süreci başlattı. Nişantepe Mahallesi özelinde ise, mahallenin resmi olmayan bir şekilde inşa edildiği ve ağırlıklı olarak enformel konu dokusunun yer aldığı bir kentsel forma sahip olduğu belirtilebilir [1]. Mahallenin oluşum sürecine bakıldığında, mahallede ağırlıklı olarak, alt sosyoekonomik gruptan gelen bireylerin ve toplulukların yaşamakta olduğu, toplumun dezavantajlı gruplarından olan bireylerin, herhangi bir ruhsat veya izin olmaksızın, gayri resmi olarak kendi evlerini inşa ettiği bir çevrede yaşadığı ifade edilebilri. Bu gayri resmi yerleşimler (gecekondu) çoğunlukla yerel halktan olan Roman asıllı bireylerden oluşmaktadır ve 1980'lerde başlayan yeni kentleşme hareketleri döneminde bölgeye yerleştikleri bilinmektedir. Nişantepe Mahallesinde, devletin, TOKİ işbirliği ve sermaye yatırımlarıyla gelişen konutların yanı sıra, 2010'lu yıllarla birlikte özel eğitim binaları da ortaya çıkmaya başlamış olup, ve arsa değerinin bu yatırımlar sebebiyle yükseldiği fark edilmektedir. Bu tez kapsamında, biri devlet okulu, diğeri ise özel okulda okul olmak üzere Nişantepe Mahallesi'nde yer almakta olan iki farklı okulda okuyan, devlet okuluna devam eden çocukların Nişantepe Mahallesi'nin enformel konut dokusunda yaşadığı, özel okula devam eden çocukların ise Nişantepe'de yer alan korunaklı konut sitelerinde veya Çekmeköy'de formel konut dokusunda yaşadığı iki farklı çocuk grubunun okul çevresine ilişkin algısal süreçleri değerlendirilmektedir. Bu tür birbirinden bağımsız yerleşim yerlerinde büyüyüp okula giden çocukların, fiziksel ve sosyal olarak gergin sayılabilecek çevrelerden bilişsel olarak etkilenme eğiliminde oldukları tez çalışmasının öngörüleri arasındadır. Nitekim çocukların kendi algılama süreçleri, anne-babaları, arkadaşları, öğretmenleri gibi sosyal parametrelerin yanı sıra, fiziksel çevrelerine ait kentsel ve çevresel koşullar ve parametrelerden de etkilenmektedir. Bununla birlikte, çocuklarda algısal süreçlerin ve gelişimsel dönemlerinin, onların geleceklerini ve bireysel davranışlarını şekillendirmede etkili olduğu literatür arsaştırmalarında da desteklenen konnular arasındadır [3]. Bu çerçevede bu çalışma, iki farklı okul ortamına ait: bir özel okul ve bir devlet devlet okulunda okuyan çocukların algısal süreçlerine ilişkin veriler ile mekan dizimi verilerinin karşılaştırarak, Nişantepe Mahallesi'nde bulunan okullara giden 13 yaş grubundan olan 7.sınıf ortaokul öğrencilerinin okul ve yakınçevresine ilişkin algısal süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, üç veri setine dayanmaktadır; okulların mekânsal yapılanmasına ilişkin veriler, öğrencilerin çizimlerine dayalı bilişsel haritalama yoluyla ortaya çıkarılmakta olup demografik veriler, öğrenci velileri tarafından doldurulan anketler aracılığıyla toplanmaktadır. Araştırma, okulların bulunduğu yakın çevreleri dikkate alınarak, çevrenin ağırlıklı olarak fiziksel ve sosyal özelliklerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda araştırma sorusu, Nişantepe mahallesinde okuyan çocukların okul ortamını nasıl algıladıklarını ve bilişsel haritalama yoluyla elde edilen veri setinin demografik ve sentaktik değişkenlerle nasıl ilişkili olduğunu sorgulamaktadır. Çalışma, Piaget'nin bilişsel alan parametrelerine bağlı olarak, çocuklar tarafından oluşturulan bilişsel haritalamaların, anketlerde ve mekan dizimi analizinde elde edilen demografik değişkenlerle arasında kurulan korelasyonlar aracılığıyla incelenmektedir. Mahalledeki arazi kullanımlarının heterojen yapısı, araştırmanın örnek vaka çalışması için verimli bir saha niteliğindedir. Bu bağlamda, faklı biri devlet okulu, diğeri ise özel okul olarak seçilen iki farklı fiziksel çevrede eğitim gören çocukların okul çevrelerine ilişkin algılarını ölçmenin, gelecek araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma, yukarıda belirtildiği üzere, Nişantepe Mahallesi'nde yer alan iki farklı ortaokulda yürütülmüş olup, Veri toplama yoluyla, velilere ve öğrencilere çevrimiçi olarak hazırlanan Google Doküman Anketi'nin basılı bir kopyası 7. Sınıf Öğrencilerine (13 yaşındaki çocuklar) verilmiştir. Öğrencilerden,“okulunu ve bulunduğu çevreyi çiz”başlıklı bir soru sorulmuş olup, bir A4 kağıda yaklaşık 15-20 dakika süre boyunca çizim yapmaları istenmiştir. Öğrencilere, çizimlerine, kendi duygu ve düşünceleriyle ilgili notlar/işaretler ekleyebilecekleri belirtilmiştir. Çalışmalarını tamamlayan öğrenciler, kendilerine teslim edilen anket formlarıyla birlikte, çizim çalışmalarını öğretmenlerine teslim etmişlerdir. Okul ve çevresine ilişkin algısal parametreler, Lynch'in mge/imaj parametrelerine dayanılarak, öğrencilerin ortaya koyduğu çalışmalardan elde edilmiştir. Çalışmanın diğer veri setini ise, iki farklı okulun sentaktik parametreleri oluşturmuştur. Okulların mekânsal konfigürasyonlarına ilişkin hazırlanan erişilebilirlik (accessibility) ve eşgörüş (isovist) grafları aracılığıyla her okulun dizimsel veri setleri ortaya konmuştur. Çalışmanın analiz aşamasında ise, bilişsel haritalardan elde edilen frekanslar ile mekânsal dizim analizleri sonucunda elde edilen sentaktik frekanslar arasında bağıntılar kurulmuştur. Araştırmanın, kentsel bağlamında daha iyi planlanmış, tasarlanmış ve bütünleşik eğitim mekanlarının elde edilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
As of the 60s, Istanbul's neighborhoods started to take their form with the emergence of settlements due to rapid migration in 50s. The population in the city center did increase, and in this way, so did it disperse to the city's outskirts. Around 2010, Istanbul initiated urban development and, the neighborhood affected by the wave of urban development started in the center of Istanbul. Nişantepe Neighborhood's urban morphology has been informally formed, neglected by government's mental decisions [1]. Thus, due to the low level of social and economic values, socially disadvantaged groups of people started to build their own houses informally without any license or permission. These informal settlements (gecekondu) mostly consist of local people, Romans, starting from 1980s when urbanization started [2]. Not only did the government built public housing in the neighborhood with the cooperation of TOKİ and capital investments, but also private educational buildings by 2010s started to emerge so that the land value has been increased. Within the scope of this thesis, it is claimed that the children who grow up and go to school in such a diversly unattached settlement, which can be considered as the periphery of Istanbul, tend to be cognitively affected by the physically and socially tense environment. Since children have their own perceptual processes affected not only by social parameters considering their parents, friends, teachers, but also physical parameters considering the urban and environmental conditions around them. Though, it is supported through the literature that the developmental stages of perception in children have an impact on shaping their future and individual behavior [3]. In this framework, this study aims to analyze the perceptual processes of middle school students particularly 13-year-olds going to the schools located in Nişantepe Neighborhood, about their school environments by comparing the perceptual and syntactic data of two different types of school environments: a private school and a governmental public school. The study is based on three datasets; the data of the spatial configuration of the schools are revealed through cognitive mapping based on the students' drawings, and the demographic data is collected through surveys filled in by the parents of the students. The research focuses more onto the physical and social characteristics considering the environments of the schools. Within this context, the research question asks how the children, who are going to school in Nişantepe neighborhood, perceive their school environments and how the cognitive dataset obtained through cognitive mapping sessions correlates with demographic and syntactic variables. The study hypothesizes that the cognitive mappings created by children which were evaluated in accordance with Lynch's image parameters would have correlation with the demographic variables obtained in surveys and Space Syntax analysis. The mixture of land uses in the neighborhood seems to be fertile for the case study area in the research, and it would be significant to see the relationship between students at a private school and their school environment, Nişantepe neighborhood. The study is conducted in two middle schools located in Nişantepe; one is a private school and the other one is a public school. Through data collections, parents and students are given a hardcopy of a Google Document Survey which were prepared online to the Students of 7th Grade (13-year-old children) were requested to draw a drawing with the title of“draw your school and its environment”and it was also noted that it may include some marks/notes regarding their own emotions and thoughts on an A4 paper which would approximately take 15-20 minutes. Then, they were supposed to give them back to the teachers. The surveys were expected to be given to the Art/Drawing Course teachers or responsible classroom teachers in the scope of their homework. In the following step the surveys were evaluated through SPSS analysis and the drawings were evaluated according to Lynch's image parameters and the spatial configurations of the schools will be evaluated through Space Syntax method. The research is expected to contribute to accordance with achieving better planned, designed, and integrated school environments within the urban context of the city.