Türev araç kullanımının işletme kârlılığına etkisi: Borsa İstanbul'a kayıtlı firmalar örneği.
The effect of use of derivative instruments on business profitability: example of companies registered in Borsa Istanbul
- Tez No: 821945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amacı türev araç kullanımın işletme karlılığına etkisini araştırmak olan bu tezin kapsadığı yıllar özellikle finansal krizle sonuçlanan Covid-19 pandemi sürecine tekabül etmektedir. Bu anlamda Türkiyede bahsi geçen yıllarda ekonomik volatilite aşırı dalgalı seyretmiş ve özellikle uluslarası ticarete konu olan firmaların bu süreçteki finansal istikrarını koruyabilme çabalarını zorlaştırmıştır. Bu kapsamda bu tezde finansal dalgalanmalardan en çok etkilenen, aynı zamanda Borsa İstanbula kayıtlı olan ve imalat- sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların süreç boyunca karşılaştığı riskler irdelenmiş ve bu risklere karşı uygulanan türev araçlarların işletme karlılığına olası etkilerini analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The years covered by this thesis, whose aim is to investigate the effect of derivative instrument use on corporate profitability correspond to the Covid-19 pandemic period which resulted in a financial crisis. In this sense, economic volatility in Turkey has been extremely volatile during these years, making it difficult for firms, especially those subject to international trade to maintain their financial stability in this process. In this context, in this thesis, the risks faced by the companies operating in the manufacturing-industrial sector which are registered in Borsa Istanbul and are most affected by financial fluctuations are examined and the possible effects of derivative instruments applied against these risks on business profitability are analyzed.