8. sınıf öğrencilerinin öz düzenleyici öğrenme stratejileri, cebir tutumları ve cebir başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relation among 8th grade students' self-regulatory learning strategies, their attitude towards algebra and the success in algebra
- Tez No: 821944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN ULUSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Bu araştırma ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin öz düzenleyici öğrenme stratejileri ve cebire yönelik tutumlarının cebir başarılarına etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Yöntem: Çalışma nicel bir araştırma olmakla birlikte ilişkisel tarama modellerinden yordayıcı korelasyonel araştırma deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 yılında öğrenim gören Aydın'ın Nazilli ilçesindeki 8. sınıf öğrencileri oluştururken, araştırma örneklemi Nazilli ilçesindeki 572 sekizinci sınıf öğrencisidir. Araştırmanın verileri Öz Düzenleyici Öğrenme Stratejileri Ölçeği, Cebir Tutum Ölçeği ve Cebir Başarı Testi ile toplanmıştır. Verileri yorumlamak için betimsel analizler, Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, aşamalı regresyon analizi ve veri madenciliğine dayalı sınıflama ve karar ağacı yöntemi işe koşulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: 8. sınıf öğrencilerinin öz düzenleyici öğrenme stratejileri, cebir tutumları ve cebir başarıları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Cebir başarısını öz düzenleme stratejilerinden önem sırasına göre bilişüstü öz düzenleme, zaman ve çalışma ortamının düzenlenmesi, örgütleme, tekrarlama, ayrıntılandırma ve akrandan öğrenme stratejileri; cebir tutumu alt boyutları ise önem sırasına göre davranışsal boyut, ilgi boyutu, kaygı boyutu ve duyuşsal boyut anlamlı şekilde yordamaktadır. Cebir başarısı üzerindeki değişkenliğin %66' sı öz düzenleme stratejileri ile cebir tutumunun alt boyutları tarafından açıklanmaktadır. Ayrıca cebir tutumunun öz düzenleme stratejilerine kıyasla cebir başarısı üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: 8. sınıf öğrencilerinin cebir başarısı üzerinde öz düzenleyici öğrenme stratejilerinin ve cebir öğrenme alanına yönelik tutumlarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of 8th grade middle school students' self-regulatory learning strategies and attitudes towards algebra on their algebra achievement. Material and Methods: The study was designed in a predictive correlational research design from relational survey models. The population of the study consisted of 8th grade students in Nazilli district of Aydın studying in 2020-2021, White the research sample was 572 8th grade students in Nazilli district. The data were collected with the Self-Regulatory Learning Strategies Scale, Mathematics, Algebra Attitude Scale and Algebra Achievement Test. Descriptive analysis, Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, hierarchial regression analysis,data mining based classification and decision tree method were employed to interpret the data. SPSS 25.0 program was used to analyze the data. Findings: A significant relationship was found between 8th grade students' self-regulated learning strategies, algebra attitudes and algebra success. Algebra achievement was significantly predicted in order of importance by metacognitive self- regulation, organization of time and study environment, organization, repetition, elaboration and peer learning strategies; and algebra attitude sub-dimensions were significantly predicted in the order of importance by behavioral dimension, interest dimension, anxiety dimension, and affective dimension. %66 of the variability in algebra achievement is explained by the sub-dimensions of self-regulation strategies and algebra attitude was found to be more effective on algebra achievement than self-regulation strategies. Conclusion: It was concluded that 8th grade students' self-regulatory learning strategies and attitudes towards algebra learning domain were effective on their algebra achievement.