Türkiye imalat sanayi için yığılma ekonomileri ve bölgesel ekonomik dayanıklılık ilişkisi
The relationship of agglomeration economies and regional economic durability for Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 822042
  2. Yazar: NAGAHAN DUDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya çapında artan belirsizlik ve istikrarsızlıkla birlikte, kentsel ekonomi direncinin etkili bir şekilde nasıl artırılacağı, bölgesel ekonomik kalkınmanın ana konulardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada Türk İmalat Sanayinin İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) Düzey-2'e göre 2014-2021 yılları arasında 26 alt bölge düzeyinde, yığılma ekonomileri ve bölgesel ekonomik dayanıklılık ilişkisini ölçülmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında imalat sanayinde dayanıklılığı temsil etmek üzere alt bölge bazında konum katsayıları hesaplanmış, Yığılma ekonomileri ve bölgesel ekonomik dayanıklılık ilişkisini incelemek üzere panel veri analiz yöntemlerinden olan Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu kullanılarak model tahmini yapılmıştır. Çalışma sonucunda, bölgeye alınan göç, eğitimdeki ilköğretim seviyesi, Gayri Safi Katma Değer (GSKD) değişkenlerinin, konum katsayısı ise pozitif ve anlamlı bir ilişkiye, bölgenin verdiği göç, yüksekokul ve üstü eğitim seviyesi değişkenlerinin ise konum katsayısı ise negatif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Yığılma ekonomilerinin en belirleyici değişkeni olan uzmanlıktaki bir birimlik artışın konum katsayısını 7.51 birim artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca bölgesel ekonomik dayanaklılık ile yığılma ekonomilerinin imalat sanayinin istihdam yoğunlaşmasını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing uncertainty and instability around the world, how to increase the resiliance of the urban economy has become one of the main issues of urban economic development. In this study, it is aimed to meusere the relationship between agglomeration economies and regional eceonomic resilience at the level of 26 sub-regions between 2014 and 2021, according to Level-2 of the statistical regional units classification of the Turkish Manufactoring Industry (NUTS). Within the scope of the study, location coefficients were calculated on the basis of sub-regions to represent resilence in the manufacturing industry, and System GMM, one of the panel data analysis methods, was used to examine the relationship between agglomeration and regilation eceonomic resilience. As a result of the study, it was seen that immigration, primary education, level in aducation, Gross Value Added(GVA) and location coefficient had a positive and significant relationship, while the given immigration and higger edugation level had a negative and significant. The most definng feature of agglomeration economics is that a one-unit increase in expertise increases the position coefficient by 7.51. It has been determined that agglomeration and regional economic resilience increase the employment concerntration of the manufacturing industry.