Türk hukuku bakımından eser sözleşmesinde yaklaşık bedel
Approximate amount in the contract of work in terms of Turkish law
  1. Tez No: 822043
  2. Yazar: MELİS GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eser sözleşmesi, ifası genellikle zamana yayılan bir sözleşme olduğundan yüklenicinin yapacağı masrafların başlangıçta tam olarak tespit edilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle eser sözleşmesi çoğu zaman nihai bedelin belirlenmesi şeklinde olan götürü bedel karşılığında değil masraf tahmini yapılarak yaklaşık bedel karşılığında kurulmaktadır. Ancak, yaklaşık bedel üzerinden kurulacak eser sözleşmelerinde yüklenicinin işi almak için masrafları düşük göstermesi veya eseri meydana getirirken göstermesi gereken özeni göstermeyerek masrafların aşırı artmasına sebep olması söz konusu olabilir. Bu nedenle, kanun koyucu yaklaşık bedeldeki aşılmanın iş sahibinin katlanamayacağı oranda aşırı olduğu durumlarda iş sahibini korumak amacıyla TBK madde 482 hükmünü düzenlemiştir. TBK madde 482'de yaklaşık bedelin iş sahibinin kusuru olmaksızın aşırı derecede aşılması halinde, iş sahibine eser tamamlanmadan veya tamamlandıktan sonra sözleşmeden dönme hakkı tanınmıştır. Bunun yanında, ilgili hükmün ikinci fıkrasında, eserin iş sahibinin arsası üzerinde yapılması durumunda, iş sahibine bedelden uygun bir indirim isteme veya eser henüz tamamlanmamışsa yükleniciye uygun bir tazminat ödeyerek sözleşmeyi feshetme hakkı verilmiştir. Çalışmamız üç ana bölümde hazırlanmış olup; ilk bölümde eser sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği ve özellikleri hakkında genel açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise eser sözleşmesinde bedelin belirlenme şekilleri ele alınmıştır. Üçüncü ve çalışmamızın esas kısmını oluşturan bölümde ise eser sözleşmesinde yaklaşık bedelin aşırı oranda aşılması ve bu bedele ilişkin iş sahibinin hakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the determination of the price in contracts of work and the rights of employers when the approximate amount is excessively exceeded. The study is structured into three main parts. The first part provides an overview of the definition, legal nature, and characteristics of contracts of work. The second part discusses the methods of determining the amount in contracts of work, highlighting the issues that arise when estimating expenses for works that span over a long period. The third part, which forms the core of the thesis, investigates the consequences of the excessive exceeding of the approximate amount in contracts of work and the rights of the employer in such situations, with reference to Article 482 of the Turkish Code of Obligations (TBK). This thesis aims to contribute to a better understanding of the legal framework governing contracts of work and to provide guidance on the protection of employers' rights in cases of significant cost overruns.