İki değişkenli genelleştirilmiş exponansiyel sampling Kantorovich serileri
Bivariate generalized exponential sampling Kantorovich series
  1. Tez No: 822066
  2. Yazar: ABDULKADİR EKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma toplam yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup tezde yararlanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde tezde kullanı-lacak temel kavramlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm Weierstrass teoremi ve lineer pozitif operatör-lere ayrılmıştır ve bunlar hakkında genel teoremler ve ispatlar verilmiştir. Beşinci bölümde sampling ve exponansiyel sampling serilerinin yaklaşım özellikleri verilmiştir. Altıncı bölümde genelleştirilmiş Kanto-rovich formlu exponansiyel sampling serilerinden bahsedilmiştir ve logaritmik ağırlıklı uzaylar hatırlatıl-mıştır. Son bölümde iki değişkenli genelleştirilmiş Kantorovich formlu exponansiyel sampling operatörleri inşa edilmiş ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven section in total. The first part is reserved for introduction. The second section is about literature and covers the sources used in this thesis. The third section, the basic concepts to be used in the thesis are mentioned. Fourth section is devoted to Weierstrass theorem and linear positive operators and general theorems about them given with their proofs. The fifth section the approximation properties of sampling and exponential sampling series are given. The sixth section, generalized Kantoro-vich forms exponential sampling series are mentioned and logarithmic weighted spaces are reminded. In final section, bivariate generalized Kantorovich forms of exponential sampling type operators are const-ructed and approximation properties also given.