Yerebatan
Yerebatan
- Tez No: 822123
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; birçok medeniyetin başkentliğini yapan, dünyanın en önemli şehirlerinden olan İstanbul'un en ilgi çekici tarihi mekanlarının başında yer alan Yerebatan Sarnıcı'nın tanıtılmasıdır. Yapılış amacı bir kentin su ihtiyacını karşılamak olan bu tarihi sarnıç zaman içerisinde hizmet amacından uzaklaşarak mimari yapısı ve gizemleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir müze haline gelmiştir. Bir şehrin su ihtiyacını karşılayan bu eşsiz yapının Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra atıl bırakılarak hizmet amacında kullanılmadığı, adeta unutulduğu ve yıllar sonra Fransız bir gezgin tarafından keşfedilerek batı alemine tanıtıldığı bilinmektedir. Bu keşiften sonra popüleritesi gün geçtikçe artmaya başlamış başka gezginler tarafından da seyahat edilmiştir. Yunan mitolojisinden izler taşıyan İstanbul'u koruması için bir muhafız gibi sütunlara nakşedilen Medusa heykeli dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu heykelin akabinde bir lahitin içinde bulunan mumya, Şahmeran'ın mezarı bulundu efsanesini doğurmuştur. Yerebatan belgeseli varolduğunu bildiğimiz ama sırlarını, fiziki yapısını, mimari detaylarını, sanatsal heykellerini, tarihi geçmişini bilmediğimiz bu mistik yapının gerçeklerini detaylı bir şekilde göstermeyi misyon edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to introduce the Basilica Cistern, which is located at the head of the most interesting historical places in İstanbul, the capital of many civilizations. The historical cistern, designed to meet a city's water needs, has become a museum that fascinates visitors with its structure and mysteries. It is known that this unique structure, which meets the water needs of a city, was left idle after Ottoman Empire and was not used for its intended purpose. It was almost forgotton until it was discovered by a French traveler and introduce to the western world. After this discovery, its popularity started to increase day by day, and it was traveled by other travelers. The Statue of Medusa, which bears traces of Greek mythology, is engraved on columns like a guard to protect İstanbul. After the mummy was found in the sarcophagus, the legend of Şahmeran's tomb was born. The Yerebatan documentary's mission to show the realities of this mystical structure in detail, which we know exists but whose secrets, physical structure, architectural details, artistic sculpture, and historical past are unknown.